Międzynarodówka socjalistyczna - historia, doktryna, działalność

Międzynarodówka socjalistyczna – historia

Międzynarodówka to twór dziewiętnastowieczny. Pierwsze tego typu organizacje, które jednoczą partie polityczne o pokrewnych poglądach ideologicznych tworzyły ruchy socjalistyczne.

Pierwotnie funkcjonowała jako Komitet Międzynarodowych Konferencji Socjalistycznych (COMISCO), jednak pod wpływem przekształceń i rozłamów ostatecznie Międzynarodówka Socjalistyczna wyodrębniła się w 1951 roku we Frankfurcie nad Menem. Pod względem ideologicznym jest to kontynuacja II Międzynarodówki oraz Socjalistycznej Międzynarodówki Robotniczej.

Obecnie jest to największa międzynarodówka, która zrzesza szereg partii socjaldemokratycznych, socjalistyczne oraz socjalliberalne. Jej siedzibą jest Londyn, symbol zaś stanowi zaciśnięta pięść, w której umieszczona jest róża.

Międzynarodówka socjalistyczna – doktryna

Doktrynę międzynarodówki wyznacza deklaracja z 1951 roku. Zawierała ona słowa krytyki pod adresem komunizmu, który oskarżano o bezprawne odwoływanie się do idei socjalizmu. Komunizm przedstawiony był tutaj jako nowa forma imperializmu, której zwolennicy dążą jedynie do pogłębienia sprzeczności klasowych, nie zaś do ich łagodzenia, chcąc przy tym zagarnąć władzę dla jednej tylko partii. Uznano również, iż socjalizm nie może funkcjonować z pominięciem wolności, którą zagwarantować może wyłącznie demokracja. W związku z tym to właśnie demokracja polityczna jest najlepszą formą sprawowania władzy – musi zapewnić obywatelom szereg praw i wolności.

Dla pełniejszego zapewnienia obywatelom godnego poziomu życia potrzebna jest również demokracja gospodarcza, przejawiająca się przede wszystkim w zwiększaniu dobrobytu oraz w zapewnieniu pełnego zatrudnienia i równego podziału dochodów i dóbr. Wysunięto również postulaty obejmujące światową wspólnotę narodów – uznano, że państwa muszą pokojowo współistnieć, a ponadto powinny wspólnie zadbać o likwidację nędzy na całym globie oraz zapewnić równomierny rozwój gospodarczy dla wszystkich krajów.

Międzynarodówka krytykuje rewolucyjne formy walki, odwołuje się do reform na drodze ewolucyjnej, parlamentarnej.

Polecamy również:

 • Trzecia droga ustrojowa - Blair, Clinton, Obama

  „Trzecią drogą” zwykło się nazywać system społeczno-gospodarczy, który plasuje się pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem – łączy elementy obu. Twórcy „trzeciej drogi” wyszli z założenia, iż ani system kapitalistyczny ani socjalistyczny nie są idealne, wobec czego... Więcej »

 • Eduard Bernstein - biografia, poglądy (rewizjonizm)

  Eduard Bernstein – niemiecki polityk i ideolog pochodzenia żydowskiego, urodził się w 1850 r. w Berlinie i tamże zmarł w 1932 roku. Bernstein dosyć wcześnie związał swoje życie z polityką, już w 1872 r. wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec (SPD). Po wcieleniu w życie ustaw... Więcej »

 • Anthony Giddens - biografia, poglądy

  Anthony Giddens – ten znany brytyjski socjolog urodził się 18 stycznia 1938 roku w podlondyńskim Edmonton. Jest profesorem i wykładowcą socjologii na uniwersytetach w Cambridge i Londynie. Do 2003 r. był rektorem London School of Economics and Political Science. Jest współtwórcą programu... Więcej »

 • Francois Mitterand - biografia, poglądy

  François Maurice Adrien Marie Mitterrand – urodził się 26 października 1916 roku w Jarnac, zmarł 8 stycznia 1996 roku w Paryżu. Jego ojciec Gilbert Mitterrand był producentem octu i przewodniczącym związku zawodowego. Był potomkiem królewskich rodów, bowiem babka François była... Więcej »

 • Tony Blair - biografia, polityka

  Anthony Charles Lynton Blair (Tony Blair) urodził się 6 maja 1953 roku w Edynburgu w zamożnej rodzinie prawniczej (ojciec był prawnikiem, wykładowcom uniwersyteckim oraz działaczem partii konserwatywnej). Ukończył prestiżową prywatną szkołę Fettes oraz prawo w St John’s College na Uniwersytecie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24