Współczesne doktryny polityczne i ideologie - WOS

Obecnie nadal utrzymuje się historyczny podział doktryn na lewicę, prawicę i centrum, choć znacznie ewoluował on od czasu swojego powstania i dziś odbiega od jasnego, klarownego podziału – granice między tymi doktrynami są mniej ostre, często dane stanowiska łączą cechy przynależne nie tylko do jednej doktryny – obrazuje to coraz większa obecność na arenie politycznej ruchów centroprawicowych czy centrolewicowych, które są kompilacją pierwotnych idei.

Większe jednak znaczenie przypisuje się dziś podziałowi ideologii i doktryn zgodnie z innymi kryteriami. I tak możemy wyróżnić szereg doktryn, które tworzą cały system założeń, idei i poglądów na względnie całość życia społeczno-politycznego, wyróżnimy tutaj m.in.: konserwatyzm, socjaldemokrację, liberalizm, chrześcijańską demokrację, anarchizm, naukę społeczną Kościoła, socjalizm, komunizm i inne.

Tego typu doktryny są zdecydowanie bardziej rozbudowane, mocno wiążą się z określoną ideologią stanowiącą podbudowę poglądów głoszonych przez ich przedstawicieli.

Polecamy również:

  • Konserwatyzm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Konserwatyzm ( z łacińskiego conservare oznacza zachowywać, ocalać, dochować bez mian) to postawa, która charakteryzuje się obroną istniejącego porządku, niechęcią do zmian, szczególnie tych gwałtownych i rewolucyjnych  oraz  przywiązaniem do tradycji, sprawdzonych norm i... Więcej »

  • Liberalizm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Nazwa tej doktryny wywodzi się od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność, wobec czego uznaje się, iż najważniejszą wartością w doktrynie liberalnej jest właśnie wolność rozumiana na wiele sposobów – jako wolność gospodarcza, wolność jednostki, wolność praw i... Więcej »

  • Chrześcijańska demokracja - geneza i rozwój, założenia

    Demokracja chrześcijańska (potocznie nazywana chadecją) to ruch społeczno-polityczny pierwotnie blisko związany z doktryną społeczną Kościoła katolickiego (w dużej mierze jest na niej oparty), ale posiadający niezależny charakter. Więcej »

  • Socjaldemokracja - ideologia, cechy, geneza - WOS

    Genezy socjaldemokracji należy szukać pod koniec XIX wieku, w sytuacji rozłamu międzynarodowego ruchu robotniczego na dwa zasadnicze obozy – rewolucyjny oraz reformistyczny. Zwolennicy tendencji reformistycznej opowiadali się za przechwyceniem władzy przez proletariat na drodze demokratycznej i... Więcej »

  • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

    Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33