Obecnie nadal utrzymuje się historyczny podział doktryn na lewicę, prawicę i centrum, choć znacznie ewoluował on od czasu swojego powstania i dziś odbiega od jasnego, klarownego podziału – granice między tymi doktrynami są mniej ostre, często dane stanowiska łączą cechy przynależne nie tylko do jednej doktryny – obrazuje to coraz większa obecność na arenie politycznej ruchów centroprawicowych czy centrolewicowych, które są kompilacją pierwotnych idei.
Większe jednak znaczenie przypisuje się dziś podziałowi ideologii i doktryn zgodnie z innymi kryteriami. I tak możemy wyróżnić szereg doktryn, które tworzą cały system założeń, idei i poglądów na względnie całość życia społeczno-politycznego, wyróżnimy tutaj m.in.: konserwatyzm, socjaldemokrację, liberalizm, chrześcijańską demokrację, anarchizm, naukę społeczną Kościoła, socjalizm, komunizm i inne.
Tego typu doktryny są zdecydowanie bardziej rozbudowane, mocno wiążą się z określoną ideologią stanowiącą podbudowę poglądów głoszonych przez ich przedstawicieli.