Ekologizm - definicja, doktryna, założenia

Początków ideologii ekologicznej należy szukać w latach 70. XX wieku, kiedy to powstał pod wpływem rozwoju tzw. ruchu kontestacyjnego, który przeciwstawiał się konsumpcjonizmowi. Jednak o w pełni ukształtowanym ekologizmie można mówić dopiero od następnego dziesięciolecia.

Centralną i nadrzędną wartością jest w tym przypadku przyroda postrzegana jako wartość sama w sobie, niezależna od człowieka, której należy się szacunek i którą powinno się ochraniać.

Podstawę programową dla ekologizmu stanowi odrzucenie antropocentryzmu i poglądu o nieograniczonych możliwościach rozwoju. Antropocentryzm wytwarza poważne zagrożenie dla przyrody, bowiem ludzie przyjmujący taką perspektywę stawiają istotę ludzką w centrum, tym samym przyczyniając się do budowy cywilizacji stawiającej na ogólnie pojęty rozwój, który nie liczy się z zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Z kolei pogląd o nieograniczonych możliwościach rozwoju uznano za fałszywy i dla przeciwstawienia przyjęto teorię zrównoważonego rozwoju, której podstawy opierają się na harmonicznej połączenie ochrony środowiska naturalnego z zagwarantowaniem odpowiednich warunków do zaspokojenia niezbędnych potrzeb społeczeństwa.

W celu jak najlepszego zminimalizowania niekorzystnych dla środowiska warunków należy postawić w gospodarce na odnawialne źródła energii, promowanie drobnej i średniej przedsiębiorczości oraz na wspieranie małych gospodarstw rolnych. W dziedzinie polityki zwolennicy ekologizmu uznają, że najlepszą formą państwa jest demokracja, jednak powinna być ona mocno zdecentralizowana i z rozwiniętą samorządnością. Zdaniem zwolenników ekologizmu człowiek musi szanować przyrodę, gdyż stanowi ona jego naturalne środowisko do życia.

Wśród najważniejszych współczesnych ideologów ekologizmu warto by wymienić André Gorza, Ivana Illicha oraz Murraya Bookchina.

Polecamy również:

  • Konserwatyzm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Konserwatyzm ( z łacińskiego conservare oznacza zachowywać, ocalać, dochować bez mian) to postawa, która charakteryzuje się obroną istniejącego porządku, niechęcią do zmian, szczególnie tych gwałtownych i rewolucyjnych  oraz  przywiązaniem do tradycji, sprawdzonych norm i... Więcej »

  • Liberalizm - definicja, geneza, rozwój - WOS

    Nazwa tej doktryny wywodzi się od łacińskiego słowa libertas, oznaczającego wolność, wobec czego uznaje się, iż najważniejszą wartością w doktrynie liberalnej jest właśnie wolność rozumiana na wiele sposobów – jako wolność gospodarcza, wolność jednostki, wolność praw i... Więcej »

  • Chrześcijańska demokracja - geneza i rozwój, założenia

    Demokracja chrześcijańska (potocznie nazywana chadecją) to ruch społeczno-polityczny pierwotnie blisko związany z doktryną społeczną Kościoła katolickiego (w dużej mierze jest na niej oparty), ale posiadający niezależny charakter. Więcej »

  • Socjaldemokracja - ideologia, cechy, geneza - WOS

    Genezy socjaldemokracji należy szukać pod koniec XIX wieku, w sytuacji rozłamu międzynarodowego ruchu robotniczego na dwa zasadnicze obozy – rewolucyjny oraz reformistyczny. Zwolennicy tendencji reformistycznej opowiadali się za przechwyceniem władzy przez proletariat na drodze demokratycznej i... Więcej »

  • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

    Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46