Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konflikt w Strefie Gazy - przyczyny, historia

Konflikt w Gazie (inaczej mówiąc konflikt izraelsko-arabskim) jest przykładem konfliktu o wielu źródłach: religijnych, terytorialnych, etnicznych, historycznych.

Konflikt w Strefie Gazy – historia

W 1948 r. na Bliskim Wschodzie doszło do podziału Palestyny i powstania niezależnego państwa Izrael (zadecydowało o tym ONZ) – dało to początek konfliktowi, który – mimo wielu prób rozwiązania – trwa do dnia dzisiejszego.

I wojna między Izraelem a Palestyną wybuchła w maju 1948 r. Mimo zaangażowania wielu państw arabskich (m.in. Egiptu, Syrii, Iraku, Libanu) Izrael zwyciężył i powiększył swoje terytorium. Strefa Gazy została wówczas objęta opieką Egiptu.

W 1956 r. wybuchła II wojna izraelsko-arabska związana z nacjonalizacją Kanału Sueskiego przez Egipt, a następnie agresją Izraela – Strefa Gazy i część Płw. Synaj znalazła się we władaniu Izraela, który jednak opuścił je w 1957 r. pod wpływem nacisku międzynarodowego. Kolejna wojna wybuchła w 1967 r. i ze względu na swój przebieg nosi nazwę 6-dniowej (od 5 do 11 czerwca) – Izrael ponownie zajął Synaj i Strefę Gazy, a także Wzgórza Golan, Judeę (z Jerozolimą) i Samarię. Kolejna wojna wybuchła w 1973 r. (tzw. wojna Jom Kippur) – państwa

Zobacz również

 • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

  Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei republikańskich) była ...

  Więcej
 • Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości zamieszkuje teren krainy K...

  Więcej
 • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków.

  Więcej
 • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego.

  Więcej
 • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

  Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą Czeczenó...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10