Konflikt baskijsko-hiszpański - przyczyny, przebieg, skutki

Żeby zrozumieć konflikt baskijsko-hiszpański, trzeba bliżej przyjrzeć się Krajowi Basków – hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej, która przez lata spowodowała tak wiele kłopotów – zamachów terrorystycznych i śmierci setek osób. Kraj Basków to obszar położony w północnej części Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, o powierzchni około 7,3 tysięcy km² i około 2 milionów mieszkańców – Basków. Część Kraju Basków położona jest także na terenie Francji.

Baskowie znajdują się pod panowaniem Hiszpańskim od XVI wieku, dążenia separatystyczne są jednak widoczne od przełomu XIX i XX wieku – wówczas powstała pierwsza organizacja stawiająca sobie za cel niepodległość Kraju Basków, a przynajmniej powrót jej autonomii – Nacjonalistyczna Partia Basków.

Konflikt baskijsko-hiszpański - przebieg

Podczas rządów Generała Franco, Baskowie nie uzyskali jednak oczekiwanej autonomii, a wręcz przeciwnie – byli oni silne represjonowani. Wówczas (1961 r.) baskijscy nacjonaliści założyli organizację działającą bardziej radykalnie od Nacjonalistycznej Partii Basków – ETA (Baskijska Ojczyzna i Wolność). Z upływem czasu działalność ETA ulegała postępującej radykalizacji i już w drugiej połowie lat 60. XX wieku organizacja na szeroką skalę stosowała metody terrorystyczne, uderzając przede wszystkim w hiszpańskich polityków oraz wielkich przedsiębiorców (choć w ostatecznym rozrachunku wśród ofiar znajduje się wielu cywilów, w tym również dzieci). Najbardziej znanym sukcesem organizacji ETA było zabicie w zamachu bombowym Luisa Carrera Blanco – potencjalnego następcy rządzącego gen. Franco i premiera kraju.

Po śmierci gen. Franco w 1975 r. rząd hiszpański zdecydował się na wprowadzenie autonomii Kraju Basków – autonomia została zatwierdzona w referendum z 1979 r. W skład autonomicznego Kraju nie weszły jednak wszystkie historyczne prowincje, co spowodowało nasilenie walki ETA. Rząd Hiszpanii zdecydował się wówczas (1983 r.) na utworzenie specjalnej jednostki paramilitarnej – GAL (Antyterrorystycznej Grupy Wyzwolenia), która stosując podobne metody co ETA, miała na celu rozbicie tej organizacji. GAL przestało działać w 1987 r., natomiast ETA kontynuowała swoją działalność, przede wszystkim poprzez zamachy bombowe.

W 1992 r. wielu przywódców ETA zostało zatrzymanych przez francuską policję, a w kolejnych latach na terenie Hiszpanii odbywało się bardzo wiele protestów przeciwko brutalnej działalności organizacji. Organizacja została także uznana za terrorystyczną przez USA a hiszpański rząd zaczął skuteczne działania przeciwko partiom politycznym wspierającymi separatyzm baskijski – szczególnie partii Herri Batasuna.

W 1998 r. doszło do jednostronnego zawieszenia broni, które jednak zakończyło się po 14 miesiącach. Po 11 września 2001 r, ETA, jako organizacja terrorystyczna znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. W 2006 r. doszło do kolejnego rozejmu, który jednak został przerwany przez kolejne zamachy bombowe. Dopiero w 2010 r. ETA ogłosiła koniec swojej działalności terrorystycznej i rozpoczęcie dążenia do swojego celu w sposób demokratyczny. W kolejnym roku ETA zobowiązała się do ostatecznego wyrzeczenia się rozwiązań siłowych.

Polecamy również:

 • Konflikt w Irlandii Północnej - przyczyny, przebieg, skutki

  Podłoża konfliktu w Irlandii Północnej można szukać już XVI wieku, kiedy uwidoczniły się wyraźnie różnice religijne między anglikańską Anglią i katolicką Irlandią (liczne prześladowania katolików). Nie do zaakceptowania dla Irlandczyków (szczególnie w obliczu narodzin idei... Więcej »

 • Konflikt w Kurdystanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt kurdyjski jest do dzisiaj nierozwiązanym konfliktem o podłożu etnicznym, związanym z dążeniem Kurdów do uzyskania niepodległości państwa Kurdystanu. Kurdowie to wielomilionowa grupa etniczna (szacuje się, że obecnie występuje około 27 milionów Kurdów), która w większości... Więcej »

 • Konflikt w Sudanie - przyczyny, przebieg, skutki

  Konflikt w Sudanie jest jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych konfliktów XX wieku – śmierć poniosło w nim ponad 1,5 miliona osób. Konflikt spowodował też falę uchodźstwa – miejsce zamieszkania musiało zmienić ponad 4 milionów Sudańczyków. Więcej »

 • Konflikt w Kosowie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kosowo od wieków stanowi kość niezgody pomiędzy rywalizującymi ze sobą narodami bałkańskimi. W przeciągu setek lat było pod panowaniem Bułgarii, Serbii, Imperium Osmańskiego. Więcej »

 • Konflikt w Czeczenii - przyczyny, przebieg, skutki - WOS

  Czeczenia jest autonomiczną republiką, częścią składową Federacji Rosyjskiej – od wielu lat Czeczeni dążą jednak do możliwości oderwania się od Rosji i uzyskania niepodległości. Republika Czeczenii jest zamieszkiwania w zdecydowanej większości przez ludność czeczeńską (prawie 68%). Charakterystyczną cechą... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
kaczor nielot
2017-03-18 15:04:09
A czemu nie mówią o konflikcie w kaczystanie?
adeusz
2016-09-04 21:55:10
krótko i treściwie i o to chodzi. Dziękujemy eszkola.pl
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43