Jak można zdefiniować konformizm? Jakie czynniki wpływają na przyjęcie podstawy konformistycznej? Poniżej wszystko wyjaśniamy. Powtórz swoją wiedzę z naszą pomocą.
Konformizm - co to?
Konformizm to postawa, która w języku potocznym oznacza uleganie wpływom, podporządkowanie się panującym zasadom, poglądom i wartościom panującym w danej grupie społecznej.
Z socjologicznego punktu widzenia jest to forma dostosowywania się jednostki do ładu istniejącego w społeczeństwie. Doprecyzowując, jest to zmiana zachowania wybranej osoby w kierunku oczekiwanym przez wybraną społeczność, spowodowana realnym lub nierzeczywistym naciskiem z jej strony.
Zachowanie jednostki w społeczeństwie jest uzależnione od jej osobowości, rodzaju relacji jakie nawiązała w grupie społecznej oraz systemu istniejącego w społeczeństwie.
Czynniki wpływające na przyjęcie postawy konformistycznej
Główne czynniki wypływające na przyjęcie postawy konformistycznej to:
- związane z osobowością człowieka: niska samoocena jednostki, lęk przed odrzuceniem, niepewność, niechęć wyróżniania się;
- psychologia tłumu, jednomyślność grupy, chęć przynależności do dużej grupy, która jest silniejsza niż jednostka, brak sprzymierzeńca;
- skład grup, np. gdy grupę tworzą eksperci;
- sytuacja kryzysowa – poczucie, że w grupie jest bezpieczniej lub nieumiejętność zachowania się w danej sytuacji.