Nonkonformizm – definicja
Nonkonformizm – jest to krytyczna postawa wobec zachowań, zasad, zwyczajów istniejących w danej grupie społecznej. Ta postawa charakteryzuje się przede wszystkim umiejętnością nieulegania naciskom oraz wpływom grupy, to pewnego rodzaju odporność na presję większości. Ponadto nonkonformistę cechuje odwaga głoszenia swoich opinii, pozostawania przy swoich poglądach, wartościach czy zasadach nawet w sytuacji realnego zagrożenia, możliwości wykluczenia, odrzucenia, wyśmiania czy represji. Duża doza samodzielności oraz brak potrzeby przypodobania się większości.
Przedkładanie własnego odrębnego zdania nad poglądami przeważającymi w danej grupie lub społeczeństwie może być twórcze, przyczyniać się do przełamywania schematów, wskazywać nowe kierunki rozwoju, a to z kolei wiąże się często z zakłóceniem ładu społecznego, dezintegracją grup społecznych.
Należy podkreślić, że nonkonformizm nie ma charakteru wartościującego, lecz opisowy. Oznacza to, że odczytanie go jako zjawiska pozytywnego lub negatywnego zależy od okoliczności, w jakich występuje.
Przykłady zachowania nonkonformistycznego
1. Grupa młodych osób postanawia zdemolować przystanek autobusowy. Jedna z osób przeciwstawia się grupie, nie ulega większości, wyraża własne zdanie na ten temat, namawia do rezygnacji z planu, nie przejmując się opiniami, możliwością odrzucenia, wyśmiania go przez grupę.
2. Grupa koleżanek podążając za istniejącymi trendami uzgadnia, że wszystkie zmienią uczesanie, zgodnie z panującą modą. Jedna z nich nie zgadza się z tym pomysłem i postanawia pozostać przy swojej obecnej fryzurze, ryzykując wykluczenie jej z grona koleżanek.
3. Mikołaj Kopernik, który odważył się podważyć panującą w ówczesnym nie tylko społeczeństwie, ale także świecie teorię geocentryczną, a także zaproponował i udowodnił nową teorię - heliocentryczną.