Fizyka współczesna

Obszarem zainteresowań fizyki współczesnej są wszystkie dziedziny, w których znajduje zastosowanie mechanika kwantowa. Zaliczyć do nich m.in. należy:

- fizykę atomową, która doprowadziła do poznania struktury atomu oraz procesów emisji i absorpcji promieniowania przez atomy. Umożliwiło to, na podstawie analizy widmowej, określenie rodzajów pierwiastków z jakich zbudowany jest Wszechświat.
- fizykę jądrową, która zajmuje się badaniem struktury i właściwości jąder atomowych. Rozwój tej dziedziny fizyki doprowadził do odkrycia zjawisk promieniotwórczości, oraz procesów rozszczepienia i syntezy jąder atomowych, co umożliwiło budowę reaktorów jądrowych.
- fizykę cząstek elementarnych, której zadaniem jest odkrywanie i badanie najmniejszych składników materii. Głównym celem fizyki cząstek elementarnych jest odtworzenie warunków wczesnych stadiów ewolucji Wszechświata i odpowiedź na pytanie: w jaki sposób on powstał?

Innymi obszarami, którymi zajmują się fizycy XXI wieku są:  fizyka ciała stałego, fizyka cieczy kwantowych, kwantowa teoria pola oraz oddziaływania wysokich energii.

We wszystkich wymienionych dziedzinach przejawia się obecnie największa aktywność badawcza fizyków.

Polecamy również:

  • Fizyka kwantowa

    Fizyka kwantowa jest obecnie fundamentalną teorią zjawisk zachodzących w skalach molekularnej, atomowej i jądrowej. Okazuje się bowiem, że prawa fizyki klasycznej, które doskonale działają podczas opisu zjawisk zachodzących w skali makroskopowej, zupełnie nie sprawdzają się przy badaniu mikroświata. Więcej »

  • Fizyka jądrowa

    Fizyka jądrowa jest dziedziną fizyki współczesnej, która zajmuje się badaniem: ogólnych właściwości jąder atomowych, ich oddziaływań z innymi cząstkami oraz przemian, które zachodzącą w ich wnętrzu. Więcej »

  • Cząstki elementarne

    Cząstki elementarne, zwane również fundamentalnymi, są tworami nie posiadającymi żadnej wewnętrznej struktury. W myśl przytoczonej definicji są to obiekty, których nie da się już podzielić na mniejsze elementy. Są to więc cząstki będące podstawowym budulcem materii. Więcej »

  • Fluorescencja rentgenowska

    Fluorescencja rentgenowska  to nieniszcząca metoda analizy składu pierwiastkowego materiałów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33