Kinetyczna teoria gazów

Kinetyczna teoria gazów jest działem fizyki, który opisuje procesy zachodzące w gazach, w oparciu o założenie, że są one zbudowane z bardzo dużej liczby bardzo małych cząsteczek lub atomów, które znajdują się w ciągłym chaotycznym ruchu.

Przy pomocy tej teorii można wyjaśnić wszystkie podstawowe prawa rządzące gazami oraz ogólne prawa termodynamiki.

Na przykład ciśnienie wywierane przez gaz na ścianki zbiornika można zinterpretować jako skutek zderzeń pojedynczych molekuł gazu z tymi ściankami. Fakt, że gaz wypełnia całą objętość zbiornika można wyjaśnić nieustannym ruchem jego cząsteczek.

Ponieważ gaz zbudowany jest z bardzo dużej liczby atomów lub cząsteczek, to kinetyczna teoria gazów zmuszona jest do posługiwania się prawami matematyki statystycznej, które umożliwiają opisywanie zjawisk makroskopowych (ciśnienie, temperatura), w oparciu o właściwości mikroskopowe cząsteczek gazu, takich jak np. ich ruch

Polecamy również:

  • Model gazu doskonałego

    Model gazu doskonałego stanowi podstawę teorii kinetyczno-molekularnej gazów. Został on stworzony w celu łatwiejszego opisywania zjawisk zachodzących w gazach. Więcej »

  • Przemiany stanu gazu

    Równanie stanu gazu, zwane równaniem Clapeyrona (pV = nRT), łączy ze sobą trzy zmienne parametry termodynamiczne tj.: ciśnienie – p, objętość – V oraz temperaturę – T. Więcej »

  • Druga zasada termodynamiki

    Drugą zasadę termodynamiki można sformułować na wiele różnych sposobów. Jednak najogólniejszą jej postacią jest definicja wykorzystująca pojęcie entropii (S). Więcej »

  • Cykle przemian termodynamicznych

    Cykle przemian termodynamicznych są procesami odwracalnymi, w których układ w wyniku szeregu przemian termodynamicznych powraca  do stanu początkowego, opisanego przez takie wielkości jak: ciśnienie, objętość i temperatura. Więcej »

  • Sprawność silników cieplnych

    Sprawność silników cieplnych (η) jest zdefiniowana jako stosunek pracy (W), wykonanej przez silnik podczas jednego cyklu, do wartości energii pobranej w formie ciepła (Q1) podczas tego cyklu: Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17