Komórka jest podstawową jednostką budulcową i strukturalną każdego organizmu. Komórki mogą stanowić samodzielny organizm jednokomórkowy (bakterie, drożdze, pantofelek, euglena), lub być częścią skomplikowanego organizmu wielokomórkowego. Struktury komórkowej nie mają wirusy, dlatego nie mogą funkcjonować (nie wykazują żadnych oznak życia) poza komórkami żywicieli.
Budowa komórki
Wszystkie komórki mają podobny skład chemiczny. Zbudowane są ze związków organicznych (białek, lipidów, sacharydów i kwasów nukleinowych) i nieorganicznych (wody, soli mineralnych). Komórki posiadają materiał genetyczny, który jest przekazywany komórkom potomnym w czasie podziału komórki macierzystej.
Teoretycy komórki
Komórki odkrył Rober Hook w 1655 r., w czasie obserwacji fragmentu korka za pomocą skonstruowanego przez siebie mikroskopu.
Robert Hook - odkrywca komórki |
W 1838 roku powstała teoria komórkowej budowy organizmów roślinnych i zwierzęcych sformułowana przez niemieckich uczonych botanika Matthiasa Schleidena i zoologa Theodora Schwanna. Teoria ta została rozszerzona o stwierdzenie, że komórki nowe powstają w wyniku komórek już istniejących.
Matthias Schleiden | Theodor Schwann |