Hormony tkankowe: gastryna, erytropoetyna, histamina - opis, funkcje

Hormony tkankowe działają poprzez pozanerwowy wpływ na działanie narządów. Częśc z nich odpowiada za czynności wydzielnicze układu pokarmowego.

Gastryna – charakterystyka

Produkowana jest w żołądku przez komórki G. Głowną funkcją gastryny jest pobudzanie komórek okładzinowych żołądka do produkcji kwasu solnego oraz kontrola prawidłowego stanu błony śluzowej żołądka. Wzmaga także prawidłową perystaltykę. Treśc pokarmowa, która rozciąga ścianę żołądka pobudza również mechanoreceptory, które dają sygnał do wydzielania tego hormonu. Obecność w żołądku polipeptydów oraz aminokwasów również pobudza wydzielanie gastryny. Jednym z czynników hamujących wydzialenie tego hormonu jest gwałtowny spadek pH – poniżej 3.0. Oznacza on, że kwas solny wciąż obecny jest w żołądku.

Histamina

Histamina znajduje się w komórkach tucznych, w momencie uszkodzenia tych komórek, poprzez uszkodzenie mechaniczne, narażenie na długotrwałe zimo lub ucisk dochodzi do uwolnienia histaminy i rozwoju reakcji zapalnej. Duże ilośći histaminy w tkance powodują drażenienie zakończeń nerwowych co objawia się bólem lub świądem. Uczestniczy także w reakcji alergicznej wywołując zaczerwienienia i lokalnie podniesiony stan zapalny. Histamina rozszerza naczynia krwionośne co prowadzi do powstania obrzęków. W celu zahamowania efektów jakie powoduje histamina stosuje się leki przeciwhistaminowe, blokujące receptor histaminowy.

Erytropoetyna

Głównym zadaniem tego hormonu jest przeprowadzanie erytropoezy czyli procesu, który prowadzi do powstania czerwonych krwinek – erytrocytów. Dzięki etrytropoetynie liczba czerwonych krwinek ulega zwiększeniu, co powoduje także zwiększenie stężenia hemoglobiny. Hormon ten powstaje w wątrobie i nerkach.

Polecamy również:

 • Gruczoły dokrewne – charakterystyka i funkcje

  Układ hormonalny tworzą gruczoły, które pod względem funkcjonalnym może podzielić na: • gruczoły dokrewne czyste – ta takie, których podstawową funkcją jest wewnętrzne wydzielanie hormonów (np. tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza) • gruczoł dokrewne... Więcej »

 • Sprzężenie zwrotne ujemne w układzie hormonalnym

  Sprzężenie zwrotne w układzie hormonalnym to mechanizm, w którym gruczoły dokrewne wzajemnie oddziałują na siebie za pośrednictwem wydzielanych hormonów. Przysadka mózgowa jest gruczołem nadrzędnym, który koordynuje pracą pozostałych gruczołów... Więcej »

 • Antagonistyczne działanie hormonów – przykłady

  W układzie hormonalnym istnieją pary hormonów, które mają przeciwstawne działanie, co oznacza, że gdy jeden z nich pobudza dany proces, to drugi go hamuje. Więcej »

 • Mechanizmy warunkujące homeostazę

  Homeostaza to zdolność do utrzymania stanu dynamicznej równowagi parametrów danego systemu. Pojęcie to jest najczęściej używane w kontekście systemów biologicznych. Zostało stworzone w pierwszej połowie XX w. i pierwotnie oznaczało stabilność środowiska wewnętrznego. W fizjologii człowieka... Więcej »

 • Regulacja poziomu wapnia we krwi

  Wapń jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie człowieka. Wchodzi w skład kości oraz jest elementem gospodarki elektrolitycznej organizmu. Za regulację poziomu wapnia we krwi odpowiada parathormon (PTH) hormon białkowy wytwarzany przez przytarczyce. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24