Sposoby rozsiewania nasion

Rośliny wykształciły różne sposoby rozsiewania nasion w celu zapewnienia jak największych szans na rozmnażanie. Jako główne kategorie wyróżnia się autochorię oraz allochorię. Autochoria to inaczej samosiewność, roślina rozsiewa nasiona używając własnych sił i mechanizmów. Ten proces nie umożliwia jednak przeniesienia nasion na duże odległości, zazwyczaj spadają one blisko rośliny macierzystej. Allochoria jest przeciwieństwem autochorii – polega ona  na obcosiewności czyli wykorzystaniu czynników zewnętrznych do rozprzestrzeniania nasion.

Rodzaje autochorii

blastochoria – pędy z obecnymi nasionami rozrastają się na konkretne odległości. Pędy podziemne do 10 metrów, natomiast pędy nadziemne do 2 metrów,

ballochoria – nasiona rozsiewane są za pomocą eksplozji. Owocnia, w której znajdują się nasiona jest naprężona i w skutek zmiany turgoru w komórkach, lub uszkodzenia mechanicznego dochodzi do uwolnienia nasion na znaczną odległość. Rośliną używającą tego sposobu do rozsiewania jest niecierpek pospolity,

herpochoria – diaspory wykonują ruchy pełzające pod wpływem zmian wilgotności. Często wyposażone są we włoski, które wspomagają ten ruch. Przykładem rośliny jest jęczmień.

Rodzaje allochorii

anemochoria – czynikiem przenoszącym jest wiatr, przykładem są nasiona mniszka lekarskiego określane jako „dmuchawce”, które za pomocą aparatu lotnego w postaci puchu unoszone są z wiatrem,

hydrochoria – nasiona przenoszone są przez wodę. Dotyczy to wody morskiej, kropli deszczczu lub wody płynącej. Za pomocą tego sposobu rozprzestrzenia się palma kokosowa docierając na odległe wyspy,

antropochoria – nasiona przenoszone przez człowieka celowo lub przypadkowo,

• zoochoria – nasiona przenoszone przez zwierzęta zarówno przez układ pokarmowy, przypadkowo lub przyczepione do sierści. Owoce łopianu na zewnątrz posiadają wiele haczyków, które umożliwają przyczepienie się do sierści i wędrowanie wraz ze zwierzęciem. 

Wyróżnia się także rodzaje zoochori w zależności od gatunku zwierzęcia, które roznosi nasiona:

ornitochoria – rozsiewanie przez ptaki,

chiropterochoria – rozsiewanie przez nietoperze

myrmekochoria – rozsiewanie przez mrówki

Owoce łopianu
Owoce łopianu

Polecamy również:

 • Organy wegetatywne

  Organem (narządem) nazywamy zbudowaną z tkanek wyodrębniającą się część wielokomórkowego organizmu roślinnego lub zwierzęcego. Organy są wyspecjalizowane w pełnienia jednej (lub wielu) funkcji. Więcej »

 • Rośliny nagonasienne – przykłady

  Nagonasienne dzielimy na dwie zasadnicze grupy: nagonasienne drobnolistne i wielkolistne. Więcej »

 • Rośliny okrytonasienne – przykłady

  Rośliny okrytonasienne są grupą roślin dominującą we współczesnej szacie lądowej (liczą ok. 250- 300 tysięcy gatunków). Mają zróżnicowaną postać życiową – głównie rośliny zielne ale też wieloletnie o zdrewniałych łodygach (drzewa, krzewy). Więcej »

 • Budowa nasiona

  Nasiona stanowią formy przetrwalnikowe roślin, ich głównym zadaniem jest rozmnażanie oraz rozprzestrzenianie. Po zapłodnieniu zalążka dochodzi do powstania nasiona. Dodatkowo w jego skład wchodzi także zarodek rośliny, który posiada materiał genetyczny obydwu osobników rodzicielskich, tkanka... Więcej »

 • Sposoby zapylania kwiatów

  Nauka o zapylaniu roślin dotyczy zarówno nauki o roślinach czyli botaniki, ale także wymaga pogłębienia wiedzy z dziedziny zoologii, konkretnie entomologii, ponieważ głównie zapylaczami są owady. W naturze występują zależności między budową aparatu gębowego zwierzęcia a budową kwiatu rośliny. Ten... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23