Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa nasiona

Budowa nasiona

Nasiona stanowią formy przetrwalnikowe roślin, ich głównym zadaniem jest rozmnażanie oraz rozprzestrzenianie. Po zapłodnieniu zalążka dochodzi do powstania nasiona. Dodatkowo w jego skład wchodzi także zarodek rośliny, który posiada materiał genetyczny obydwu osobników rodzicielskich, tkanka zapasowa oraz łupina nasienna tworząca osłonkę. W zależności od liczby liścieni w nasieniu, wyróżnia się rośliny jednoliścienne lub dwuliścienne. Materiał zapasowy, który jest niezbędny do przeprowadzenia wczesnych etapów rozwoju zarodka u roslin nagozalążkowych stanowi bielmo. W nasionach roślin okrytozalążkowych może występować jeden z  trzech rodzajów materiału zapasowego: bielmo, obielmo oraz brak bielma, wóczas substancje odżywcze gromadzone są w liścieniach.

Nasiono z jednym liścieniem

A - łupina nasienna, B -bielmo,

C - liścień, D - zarodek

 

Czym jest bielmo?

W procesie podwójnego zapłodnienia u roślin okrytonasiennych po połączeniu jednego z jąder plemnikowych z wtórnym jądrem woreczka zalążkowego powstaje triploidalne bielmo. Głównymi składnikami, które są magazynowane w bielmie są: skrobia, białka oraz oleje.

Podział nasion ze względu na magazynowany materiał

Nasiona mączyste – podstawowy materiał stanowi skrobia

Nasiona oleiste – podstawowym materiałem są tłuszcze ( stanowią większość nasion)

Ponadto nasiona zawierają sole mineralne w postaci jonów: magnezu, wapnia oraz potasu.

Zobacz również

 • Organy wegetatywne

  Organem (narządem) nazywamy zbudowaną z tkanek wyodrębniającą się część wielokomórkowego organizmu roślinnego lub zwierzęcego. Organy są wyspecjalizowane w pełnienia jednej (lub wielu) funkcji.

  Więcej
 • Rośliny nagonasienne – przykłady

  Nagonasienne dzielimy na dwie zasadnicze grupy: nagonasienne drobnolistne i wielkolistne.

  Więcej
 • Rośliny okrytonasienne – przykłady

  Rośliny okrytonasienne są grupą roślin dominującą we współczesnej szacie lądowej (liczą ok. 250- 300 tysięcy gatunków). Mają zróżnicowaną postać życiową – głównie rośliny zielne ale też wieloletnie o zdrewniałych łodygach (drzewa, krzewy).

  Więcej
 • Sposoby rozsiewania nasion

  Rośliny wykształciły różne sposoby rozsiewania nasion w celu zapewnienia jak największych szans na rozmnażanie. Jako główne kategorie wyróżnia się autochorię oraz allochorię. Autochoria to inaczej samosiewność, roślina rozsiewa nasiona używając własnych sił i mechanizmów. Ten proces nie umożliwia jedna...

  Więcej
 • Sposoby zapylania kwiatów

  Nauka o zapylaniu roślin dotyczy zarówno nauki o roślinach czyli botaniki, ale także wymaga pogłębienia wiedzy z dziedziny zoologii, konkretnie entomologii, ponieważ głównie zapylaczami są owady. W naturze występują zależności między budową aparatu gębowego zwierzęcia a budową kwiatu rośliny. Ten międzygatunkowy zwi...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
kox pvp 2005
2020-05-30 14:30:25
święta prawda
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11