Biogeografia – definicja

Biogeografia to nauka stojąca na pograniczu biologii i geografii. Jest dyscypliną ekologii, która bada rozmieszczenie geograficzne organizmów żyjących na Ziemii. Określa zasięg występowania i prawidłowości rządzące przestrzennym ułożeniem organizmów oraz wyjaśnia ich przyczyny.

Dzieli się na:

fitogeografię – geografię roślin;
zoogeografię – geografię zwierząt;

Czynniki wpływające na rozmieszczenie organizmów na Ziemi:

Czynniki biogenetyczne – są następstwem procesów ewolucyjnych, w trakcie których zachodziły zmiany budowy i funkcji poszczególnych organizmów. To doprowadziło do wykształcenia wymagań środowiskowych i możliwości, innych od tych, które występowały u form wyjściowych. W ten sposób powstawały nowe gatunki i niższe jednostki systematyczne, które zajmowały siedliska dostosowane do własnych potrzeb.

Czynniki ekologiczne – obejmują czynniki abiotyczne (nieożywione) i biotyczne (ożywione). Do pierwszych z nich zaliczamy glebę i elementy klimatu takie jak: światło, temperaturę, wilgotność i ruchy powietrza. Do drugich zaś oddziaływania międzypopulacyjne, które mogą wpływać korzystnie lub utrudniać bytowanie innych organizmów (np. konkurencja o zasoby środowiska).

Czynniki antropogeniczne – ze względu na duży wpływ na rozmieszczenie organizmów czynniki te, będące rodzajem czynników biotycznych, stanowią odrębną kategorię. Obejmują one działalność człowieka, która może mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na faunę i florę występujące w różnych środowiskach na Ziemi.

Czynniki historyczne – są następstwem przemian geologicznych zachodzących na przestrzeni wieków. Zaliczamy tutaj przemieszczenie się płyt kontynentalnych, które doprowadziły do zmian w układzie lądów i wód (kontynentów, mórz i oceanów).

Polecamy również:

  • Państwa roślinne – charakterystyka, rodzaje

    Państwo holarktyczne jest to największe państwo roślinne świata, które obejmuje swym zasięgiem: Europę, Azję (z wyłączeniem półwyspu Malajskiego i Indyjskiego), Amerykę Północną (z wyłączeniem Ameryki Środkowej) i północną część Afryki.  Formacje roślinne obecne na tym terenie... Więcej »

  • Krainy zwierzęce – charakterystyka, rodzaje

    Kraina palearktyczna obejmuje swym zasięgiem Europę, Azję (z wyłączeniem półwyspu Malajskiego i Indyjskiego) i północną część Afryki.  Fauna tego obszaru jest związana z panującym na danym obszarze klimatem i występującą formacją roślinną. I tak w regionie tundry, w strefie klimatu... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
siema123
2016-09-29 14:00:50
idiotyczne
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05