I wojna światowa - najważniejsze informacje

Kanclerz Niemiec Otto von Bismarck miał stwierdzić w roku 1878, podczas obrad Kongresu Berlińskiego, że nie wie dokładnie kiedy w Europie dojdzie do wojny, ale że na pewno rozpocznie ją jakaś „głupia rzecz na Bałkanach”. Słowa owego słynnego polityka okazały się być prorocze. Wielka Wojna, jeden z największych konfliktów zbrojnych w historii, rozpoczął się od zabójstwa członka austriackiej rodziny panującej w Sarajewie. Był to punkt zapalny, który zmienił Europę na zawsze. W ciągu kilku sierpniowych dni 1914 roku doszło do eskalacji wszystkich dawnych zatargów i sporów pomiędzy mocarstwami. Państwa Centralne walczyły o lepszą pozycję w światowych zmaganiach o strefy wpływów, Rosja chciała przejąć przewodnictwo nad narodami słowiańskimi, z kolei Francja i Wielka Brytania pragnęły zniszczenia zagrożenia dla ich pozycji ze strony Niemiec. Wszystko to doprowadziło do konfliktu znanego jako I wojna światowa, w międzywojennej historiografii często znanej Wielką.

Wojna z lat 1914 – 1918 jest uważana przez historyków za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Spowodowane jest to drastyczną zmianą układu sił w Europie i na świecie, będących rezultatami owego konfliktu. Po raz pierwszy od czasu wojen napoleońskich przeciwko sobie stanęły wszystkie ważne mocarstwa europejskie, angażując w konflikt również swoje kolonie, co powodowało, że nabrał on charakteru światowego. Był to też pierwszy konflikt na taką skalę,  gdzie w wojnę zostały zaangażowane dosłownie wszystkie siły uczestniczących w nich narodów. Tytaniczne zmagania odbywały się na wielu płaszczyznach, a równie często zdarzało się, że wydarzenia na froncie były równie ważne, co wystąpienia i decyzje polityków.

W wyniku I wojny światowej doszło do całkowitego przeobrażenia Europy i świata. Wojna zniszczyła trzy największe cesarstwa i doprowadziła do powstania kilkunastu nowych państw. Zdruzgotanie starego, monarchistycznego porządku spowodowało szok, a młode demokracje nie potrafiły zwykle utrzymać się dłużej niż kilkanaście lat, otwierając drogę rządom autorytarnym. Jednocześnie na gruncie powojennej klęski wyrosły nowe, wyjątkowo groźne ideologie, z nazizmem i komunizmem na czele.

Polecamy również:

  • Sytuacja międzynarodowa na przełomie XIX i XX w. - historia

    Przełom XIX i XX wieku przyniósł duże zmiany w równowadze sił na kontynencie, chwiejąc dotychczasowym porządkiem i doprowadzając do zaostrzenia się już wcześniej istniejących antagonizmów. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy było powstanie dwóch bloków państw,... Więcej »

  • I wojna światowa - przyczyny wybuchu

    Odpowiedzialność poszczególnych państw europejskich za wybuch I wojny światowej była i jest tematem bardzo kontrowersyjnym, szczególnie zawzięcie dyskutowanym pomiędzy historykami z Niemiec i krajów byłej Ententy. W wyniku postanowień traktatu wersalskiego Niemcy zostały oficjalnie zmuszone do... Więcej »

  • I wojna światowa - przebieg (najważniejsze informacje)

    I wojna światowa rozpoczęła się od ostrego kryzysu politycznego, jakim stało się zamordowanie austriackiego następcy tronu, arcyksięcia Ferdynanda, w czasie jego wizyty w Sarajewie 28.06.1914 roku. Dokładnie miesiąc później Austro – Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co doprowadziło do uruchomienia... Więcej »

  • Koniec I wojny światowej - 1918

    W roku 1917 wykończona trzema latami wojny Rosja nie była już w stanie prowadzić dalej działań wojennych. W wyniku szeregu rewolucji i upadku kolejnych rządów ostatecznie władzę w państwie przejęli bolszewicy, którzy rozpoczęli rokowania pokojowe z Trójprzymierzem. Zawarcie 3.03.1918 traktatu... Więcej »

  • I wojna światowa - skutki (polityczne, społeczne, gospodarcze i in.)

    Konflikt z lat 1914 – 1918 jest nazywany (szczególnie w krajach zachodnich) Wielką Wojną. Nazwę tą można interpretować dwojako, nie odnosi się ona bowiem jedynie do wielkości i ilości środków zaangażowanych w działania wojenne. I wojna światowa była konfliktem „wielkim” z powodu... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Katarzyna Silesiae
2020-11-21 18:38:44
Strona poświęcona historii - ale tylko tu na razie zaglądam - jest dla mnie najlepszym prezentem w wieku 50 lat - mogę ponownie sobie coś przypomnieć ale przede wszystkim nauczyć. Nie wiem komu mam podziękować - całemu pewnie zespołowi za wkład pracy. Zrobiliście wspaniałą rzecz umieszczając to w sieci dla wszystkich. GENIALNE !!! DZIĘKUJE !!!!
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05