Powstanie listopadowe było spowodowane wielokrotnym łamaniem konstytucji Królestwa Polskiego przez władze rosyjskie. Car nadając nowemu quasi-państwu konstytucję uczynił ją jedną z najbardziej liberalnych w ówczesnej Europie, jednakże prędko okazało się, że nie zamierza jej przestrzegać. Szczególnie odczuwalna była zwłaszcza wprowadzona niekonstytucyjnie cenzura, jak również silna władza urzędników rosyjskich. Dodatkowo konflikty budziła osoba dowodzącego armią polską Wielkiego Księcia Konstantego, uchodzącego za osobę brutalną, o skłonnościach sadystycznych. Powodowało to narastanie nastrojów antyrosyjskich i zawiązywania się różnorakich organizacji spiskowych. Szerokim echem odbiło się na przykład zdekonspirowanie i aresztowanie członków Towarzystwa Patriotycznego w roku 1826.
Należy jednak pamiętać, że samo powstanie było dziełem względnie niewielkiej grupy spiskowców, tzw. Sprzysiężenia Podchorążych. Rekrutowali się oni, jak sama nazwa wskazuje, z niskiej stopniem kadry podoficerskiej i oficerskiej wojsk Królestwa Polskiego. Wierzyli oni w to, że świetnie wyszkolona i dobrze wyposażona armia jest w stanie pokonać wojska rosyjskie. Po wybuchu powstania chcieli oddać władzę starszym stopniem oficerom. Bezpośrednim bodźcem, który spowodował ogłoszenie powstania były pogłoski o tym, że car zamierza wysłać wojsko Królestwa Polskiego w celu stłumienia trwających właśnie (lato 1830 roku ) rewolucji we Francji i w Belgii. Powstańcy nie chcieli do tego dopuścić.
Młodzi spiskowcy nie spodziewali się jednak, że starsza kadra, pamiętająca klęskę Napoleona, nie będzie chętna do prowadzenia wojny z Rosją. W rezultacie gdy 29.11.1830 roku doszło wybuchu powstania spiskowcy zabili kilku generałów, którzy odmówili przyłączenia się do powstania. Jest to jeden z bardziej niechlubnych epizodów tego zrywu, kiedy to doszło do przelewu polskiej krwi przez samych Polaków.
Powstanie listopadowe - przyczyny wybuchu
Polecamy również:
-
Powstanie listopadowe - przebieg. Najważniejsze bitwy, dowódcy powstania listopadowego)
Do wybuchu powstania doszło w nocy z 29 nas 30 listopada 1830 roku. Powstanie było dziełem względnie niewielkiego spisku, zwanego Sprzysiężeniem Podchorążych, z Piotrem Wysockim na czele, a bezpośrednimi przyczynami podjęcia walki były plotki o wysłaniu armii polskiej do walki z rewolucjami na Zachodzie, połączone... Więcej »
-
Piotr Wysocki - czego dokonał, biografia - historia
Piotr Wysocki urodził się 10.09.1797 roku w Winiarach, w rodzinie szlacheckiej. Jako młody chłopak obserwował wydarzenia związane z powstaniem Księstwa Warszawskiego, potem zaś jego upadkiem i przekształceniem się w Królestwo Polskie. Pobierał nauki w Warszawie, tam też wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty. Więcej »
-
Walerian Łukasiński - biografia, dokonania
Walerian Łukasiński narodził się 15.04.1786 roku w Warszawie, w rodzinie zubożałej szlachty. Odebrał gruntowne wykształcenie, znał dobrze język francuski i niemiecki. Więcej »
-
Szymon Konarski - biografia, dokonania
Szymon Konarski urodził się 5.03.1808 roku w Dobiszkach w pobliżu Sejn. Pochodzi z rodziny szlacheckiej o dawnych tradycjach wojskowych. Po edukacji w szkole w Łomży wstąpił w roku 1826 do armii Królestwa Polskiego. Więcej »
-
Juliusz Ordon - biografia, charakterystyka działalności, dowództwo
Juliusz Ordon był jednym z wielu powstańców listopadowych, który został wyrózniony przez historię właściwie przypadkiem. Więcej »