Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Leonid Breżniew - biografia, polityka

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Leonid Breżniew urodził się w ubogiej rodzinie robotniczej 1.01.1907 roku w Kamienskoje, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego. Ukończył elementarną szkołę carską, a po przewrocie bolszewickim odebrał wykształcenie techniczne jako technik metalurgii. W 1923 roku wstąpił do Komsomołu (komunistyczna młodzieżówka), a od 1929 był członkiem Partii. Sprawował jednak mało ważne funkcje w lokalnych biurach.

W czasie II wojny światowej powołany do służby wojskowej, pełnił funkcję komisarza politycznego. Służył w sztabach różnych oddziałów radzieckich aż do końca wojny. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do rozwijania swojej kariery w Partii, ciągle jednak zajmując tylko drugorzędne stanowiska, m.in. I sekretarza  Mołdawskiej Partii Komunistycznej (1950). Zyskał na znaczeniu dopiero w roku 1952, po osobistym poznaniu Stalina. Istnieją przesłanki wskazujące na to, że Stalin typował Breżniewa do roli „świeżej krwi”, przygotowując go do awansu na stanowisko szefa służb specjalnych po planowanych czystkach w aparacie partyjnym.  Śmierć Stalina w 1953 roku pokrzyżowała te plany, Breżniew jednak zaczął już wtedy odgrywać ważną rolę na Kremlu, jako działacz Politbiura.

W roku 1964 był współorganizatorem

Polecamy również:

 • Pucz w Chile (1973) - przyczyny, przebieg, skutki

  Ameryka Południowa stała się w latach 60. i 70. XX wieku jedną z wielu aren zmagań pomiędzy zwolennikami komunizmu i systemów wolnorynkowych. Ów rejon świata nigdy nie należał do szczególnie stabilnych politycznie, zaś podział na zwolenników "prawej" i "lewej" opcji, często nakładany na... Więcej »

 • Radziecka interwencja w Afganistanie - przyczyny, przebieg, skutki

  ZSRR od początku rządów Breżniewa w drugiej połowie lat 60. przyjęło za założenie, że system komunistyczny w krajach zależnych od ZSRR musi być utrzymywany za wszelką cenę, nawet kosztem interwencji zbrojnej. W szerszym znaczeniu tej doktryny,  również państwa niekomunistyczne, ale sympatyzujące... Więcej »

 • Katastrofa w Czarnobylu - przyczyny, opis, ofiary, skutki

  Katastrofa w Czarnobylu jest dziś uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń lat 80. XX wieku, nie tylko ze względu na rozmiary jakie przybrała, ale i jej długofalowe efekty i zmiany w myśleniu, które daleko wykraczały poza zasięg skażenia. Czarnobyl był początkiem nowej epoki myślenia  o energii atomowej. Więcej »

 • Stany Zjednoczone w latach 70. i 80.

  Lata 70. w Stanach Zjednoczonych to okres powolnego otrząsania się społeczeństwa z traumy, jaką była dla tego kraju dotkliwa porażka w Wietnamie. Administracja prezydenta Richarda  Nixona powoli odzyskiwała zaufanie dużych rzesz ludności, poza tym stopniowo słabło oddziaływanie dużych ruchów... Więcej »

 • Komunizm w Kambodży - rządy Czerwonych Khmerów

  W roku 1975 komunistyczna organizacja Czerwonych Khmerów przejęła w wyniku zamachu stanu władzę w Kambodży, obalając panująca dotąd monarchię. Z pozoru wydawało się, że Kambodża stanie się kolejnym krajem azjatyckim, który wpadł w orbitę wpływów ZSRR bądź Chin. Nikt nie przypuszczał jednak,... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =