Kim był Leonid Breżniew? Jak rozwijała się jego kariera polityczna? W jaki sposób doszedł do władzy? Poniżej wszystko wyjaśniamy. Powtórz z nami swoją wiedzę!
Leonid Breżniew - dzieciństwo i młodość
Leonid Breżniew urodził się w ubogiej rodzinie robotniczej 01.01.1907 roku w Kamienskoje, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego. Ukończył elementarną szkołę carską, a po przewrocie bolszewickim odebrał wykształcenie techniczne jako technik metalurgii. W 1923 roku wstąpił do Komsomołu (komunistyczna młodzieżówka), a od 1929 był członkiem Partii. Sprawował jednak mało ważne funkcje w lokalnych biurach.
Kariera polityczna Breżniewa
W czasie II wojny światowej powołany do służby wojskowej, pełnił funkcję komisarza politycznego. Służył w sztabach różnych oddziałów radzieckich aż do końca wojny. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do rozwijania swojej kariery w Partii, ciągle jednak zajmując tylko drugorzędne stanowiska, m.in. I sekretarza Mołdawskiej Partii Komunistycznej (1950).
Zyskał na znaczeniu dopiero w roku 1952, po osobistym poznaniu Stalina. Istnieją przesłanki wskazujące na to, że Stalin typował Breżniewa do roli „świeżej krwi”, przygotowując go do awansu na stanowisko szefa służb specjalnych po planowanych czystkach w aparacie partyjnym. Śmierć Stalina w 1953 roku pokrzyżowała te plany, Breżniew jednak zaczął już wtedy odgrywać ważną rolę na Kremlu, jako działacz Politbiura.
Zamach stanu - Breżniew przywódcą ZSRR
W roku 1964 był współorganizatorem zamachu stanu, w wyniku którego obalono Nikitę Chruszczowa. Nowym przywódcą ZSRR został Leonid Breżniew. Wprowadził on do polityki wewnętrznej tzw. „doktrynę Breżniewa” - państwa bloku wschodniego nie mogą samodzielnie decydować o swojej „drodze do komunizmu”, a odchyły od normy i próby wyrwania się spod kontroli Moskwy muszą być natychmiast tłumione. Takie podejście doprowadziło do interwencji radzieckiej w Czechosłowacji w 1968 roku.
W polityce zewnętrznej lata panowania Breżniewa to okres naprzemiennych cykli odprężenia w stosunkach międzynarodowych i ich zaostrzenia kolejnymi incydentami i skandalami. W ZSRR rządy Breżniewa zapisały się jako okres postępującej anarchii, kiedy to coraz większe znaczenie zyskiwały prywatne koterie, mafia i przede wszystkim osobiste rozgrywki w służbach specjalnych.
Śmierć Breżniewa
Leonid Breżniew zmarł z przyczyn naturalnych 10.11.1982 roku. Jego miejsce zajął szef KGB Jurij Andropow.