Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozpad bloku komunistycznego - przyczyny, historia

Ostatnio komentowane
na czeke
Kosu • 2019-01-20 16:37:23
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lata 80. XX wieku były okresem upadku potęgi bloku komunistycznego, spowodowanego głębokim kryzysem jego głównego elementu, jakim był ZSRR. Gospodarka centralnie planowana okazała się być niewydolna, a Związek Radziecki pogrążał się w coraz głębszym kryzysie. Niemożliwe już stało się wygranie wyścigu zbrojeń i technologii z USA. Teraz stawką stało się jedynie przetrwanie ustroju.

Nowy przywódca ZSRR, Michaił Gorbaczow, wprowadził do polityki ZSRR dwa nowe hasła - głasnost i pierestrojka. To pierwsze oznaczało jawność życia politycznego, drugie zaś było serią reform o charakterze wolnorynkowym. Działania te jednak, zamiast wzmocnić ZSRR, jedynie osłabiły je do tego stopnia, że niemożliwa była już kontrola nad satelitami z Układu Warszawskiego.

Za cichym przyzwoleniem (bądź obojętną akceptacją) Kremla na przełomie roku 1989 i 1990 doszło do szeregu przewrotów w państwach bloku wschodniego (tzw. Jesień Ludów), zapoczątkowanych obradami Okrągłego Stołu i wolnymi wyborami 4 czerwca w Polsce. We wszystkich państwach demokracji ludowej doszło do zmiany rządów na demokratyczne i oderwania się od Moskwy. 9 listopada 1989 roku Runął też Mur Berliński, a państwa niemieckie rozpoczęły rozmowy zjednoczeniowe. Jednocześnie na kawałki zaczął rozpadać się sam ZSRR, gdy kolejne republiki związkowe (począwszy od państw bałtyckich w połowie 1990 roku; Estonia - 6 lutego, Litwa - 11 marca, Łotwa - 4 maja) ogłaszały niepodległość. Nieudany pucz Janajewa z roku 1991 jedynie przyśpieszył ten proces. 26 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi formalnie doprowadzili do rozwiązania  ZSRR.

Polecamy również:

 • Jesień Narodów w Europie - pojęcie, przyczyny, skutki

  Druga połowa lat 80. przyniosła znaczne osłabienie pozycji międzynarodowej ZSRR, związane z serią porażek prestiżowych (sprawa awarii w Czarnobylu, nieudana inwazja na Afganistan) i pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Kłopoty Związku Radzieckiego stanowiły szansę dla państw bloku wschodniego na... Więcej »

 • Aksamitna rewolucja - nazwa, przyczyny, skutki - Historia

  Druga połowa roku 1989 to okres tzw. Jesieni Narodów, w czasie której doszło do obalenia systemu komunistycznego w państwach Europy Wschodniej. Proces ten nie wszędzie wyglądał jednakowo i przebiegał w różny sposób - od krótkotrwałej wojny domowej w Rumunii, po kompromis... Więcej »

 • Zjednoczenie Niemiec (1990) - historia, skutki. Upadek muru berlińskiego

  Panujący od zakończenia II wojny światowej podział Niemiec na dwa państwa wydawał się trwały i niewzruszony aż do końca lat 80. XX wieku. Niemcy były wtedy rejonem kluczowym i ważnym strategicznie dla obydwu bloków militarnych – NATO i Układu Warszawskiego, stąd też wątpliwe było, by... Więcej »

 • Rozpad ZSRR - przyczyny, przebieg, skutki. Koniec zimnej wojny

  W drugiej połowie lat 80. Związek Radziecki przeżywał swój najpoważniejszy kryzys. Próba utrzymania tempu wyścigu zbrojeń z USA i zaangażowania się w rywalizację kosmiczną spowodowały, że radziecka gospodarka nie wytrzymywała tak gwałtownego rozwoju. Powoli przestawały funkcjonować wszystkie... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =