Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Izrael - powstanie państwa, terytorium, historia

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie niezależnego państwa żydowskiego w Palestynie, będącej dla Żydów ziemią świętą, było od wielu wieków marzeniem diaspory żydowskiej, wygnanej stamtąd jeszcze w czasach rzymskich. Od mniej więcej początków wieku XX doszło do sporej emigracji Żydów na tereny Palestyny, która przybrała lawinowy charakter, gdy tereny te stały się protektoratem brytyjskim. II wojna światowa jedynie chwilowo zatrzymała ten proces, a po jej zakończeniu emigracja przybrała monstrualne rozmiary. Europejscy Żydzi ocalali z pogromu nie chcieli dalej mieszkać w krajach, w których zamordowano ich bliskich, a wyjazdy i osadnictwo żydowskie było wspierane przez żydowskie organizacje w USA.

Emigracja budziła jednak wielki sprzeciw ludności autochtonicznej, Palestyńczyków od wieków zamieszkujących zajmowane przez Żydów tereny. Owe spory prowadziły do wielu napięć, z czasem także walk zbrojnych. Ostatecznie w roku 1948 ONZ powołało do życia państwo Izrael, w skład którego miała wejść także palestyńska autonomia, formalnie będąca niezależnym państwem. Pierwszym premierem Izraela został Dawid Ben Gurion.

Powstanie Izraela doprowadziło jednak do destabilizacji całego rejonu i otwartej wrogości państw arabskich.

Polecamy również:

  • Konflikt izraelsko-palestyński - przyczyny, historia, skutki

    Wzmożona emigracja  żydowska na tereny Izraela i jej końcowy efekt, jakim było utworzenie w roku 1948 państwa Izrael całkowicie zmieniło sytuację ludności rodzimej, mieszkającej na tych terenach. Należy bowiem pamiętać o tym, że tereny obecnej Palestyny nie były niezasiedlone. Od wieków już rozwijała... Więcej »

  • Jaser Arafat - biografia, polityka, działalność

    Jaser (inna, równie popularna pisownia imienia - Jasir) Arafat był jedną z najważniejszych postaci świata islamskiego drugiej połowy XX wieku. Ów palestyński działacz był jednym z najdłużej działających czynnie polityków, starając się najpierw metodami zbrojnymi, później zaś... Więcej »

  • Zbrodniarze wojenni. Ucieczka Eichmanna - uprowadzenie i proces

    Adolf Eichmann, jeden z największych zbrodniarzy II wojny światowej, nazista odpowiedzialny za wymordowanie milionów Żydów, po wojnie otrzymawszy fałszywe papiery, uciekł z Niemiec. Po krótkim pobycie w Bremie i Skandynawii, gdzie pracował min. jako drwal, zbiegł do Argentyny. Jak tysiące... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =