Lata 70. w Stanach Zjednoczonych to okres powolnego otrząsania się społeczeństwa z traumy, jaką była dla tego kraju dotkliwa porażka w Wietnamie. Administracja prezydenta Richarda Nixona powoli odzyskiwała zaufanie dużych rzesz ludności, poza tym stopniowo słabło oddziaływanie dużych ruchów antywojennych, jak np. hippisi. Już wkrótce jednak Ameryką wstrząsnął kolejny skandal, którego echa można odczuć nawet dzisiaj. Mowa tu o aferze Watergate. Od roku 1972 kolejne śledztwa dziennikarskie ujawniały przestępcze, nielegalne bądź też po prostu niemoralne metody, jakimi posługiwała się administracja i sztab wyborczy Richarda Nixona, by ośmieszyć i zdyskredytować jego politycznych przeciwników. W przeciągu kilku lat kolejne procesy zniszczyły reputację prezydenta i był on zmuszony ustąpić (1974), zaś społeczeństwo amerykańskie znowu straciło dozę zaufania do własnego rządu.
Lata 80. to okres rządów Ronalda Reagana, przywódcy bardzo medialnego, który zasłynął szeregiem słynnych wypowiedzi, m.in. o walce z „Imperium Zła”. Reagan postawił sobie za naczelny cel swojej kadencji pokonanie ZSRR, stąd też szereg akcji wymierzonych przeciwko wschodniemu blokowi. Przyśpieszenie wyścigu zbrojeń, zapowiedź programu „wojen gwiezdnych” a wreszcie wspieranie ruchów odśrodkowych w bloku wschodnim (w tym „Solidarności” w Polsce) spowodowały ostateczne załamanie się ZSRR. Rządy Reagana zapisały się w pamięci Amerykanów jako czas dobrobytu i koniec Zimnej Wojny.
Stany Zjednoczone w latach 70. i 80.
Polecamy również:
-
Richard Nixon - biografia, polityka, doktryna Nixona
Przyszły 37. prezydent Stanów Zjednocznych urodził się w rodzinie religijnych, ubogich farmerów z Yorba Linda, 9.01.1913 roku. Niskie pochodzenie społeczne nie przeszkodziło mu w odebraniu dosyć gruntownej edukacji. Studiował prawo na kilku uniwersytetach, m.in. Duke University. Po zakończeniu... Więcej »
- Ronald Reagan - biografia, polityka
-
Bliski Wschód w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. I wojna w Zatoce Perskiej - przyczyny, przebieg, skutki
Niestabilne i często zmieniające się rządy państw Półwyspu Arabskiego stanowiło od lat 50. arenę zmagań politycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ZSRR. Jedną z kluczowych kości niezgody były konflikty arabskich państw z najmłodszym państwem regionu, jakim był Izrael. Od samego utworzenia Izraela USA były... Więcej »