Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Chińska Republika Ludowa - powstanie, system polityczny, historia

Ostatnio komentowane
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 1949 , po trwającej od połowy lat 30. wojnie prowadzonej przeciwko republikanom, później zaś również Japończykom, komuniści chińscy zdołali ostatecznie przejąć władzę w Państwie Środka. Kluczową postacią chińskiego komunizmu był Mao Zedong, będący głównym przywódcą i ideologiem partii. Rozpoczął on wprowadzanie w Chinach własnej wersji komunizmu, nazywanej maoizmem.

Pierwsze lata panowania Mao to okres załamania się chińskiej gospodarki, spowodowany zarówno zniszczeniami wojennymi, jak i fatalnymi, podejmowanymi bez żadnego zastanowienia „reformami” produkcji i rolnictwa. Szacuje się, że łączna liczba ofiar głodu, represji politycznych i złych decyzji gospodarczych może nawet przekraczać liczbę ofiar Stalina. Obiecywany przez komunistów „Wielki Skok”, czyli dogonienie gospodarki państw Zachodu, przyniósł wręcz odwrotne skutki.

Klęska polityki „Wielkiego Skoku” spowodowała znaczny spadek poparcia wobec Mao i zagroziła jego pozycji jako niepodzielnemu „władcy”. Stąd też ten, aby wzmocnić swoją władzę, oparł się na młodych pokoleniach komunistów chińskich, którzy pod jego przewodnictwem mieli oczyścić Chiny z niepożądanych elementów. Tzw. „rewolucja kulturalna” spowodowała  nie tylko

Polecamy również:

 • Mao Tse-Tung - biografia, ideologia

  Mao Tse-Tung był jednym z najkrwawszych i najbardziej zbrodniczych dyktatorów w dziejach ludzkości, w ciągu swojego trzydziestoletniego panownaia przyczyniając się do śmierci milionów Chińczyków. Więcej »

 • Wielki Skok Naprzód w Chinach - charakterystyka polityki

  Pod koniec lat 40. XX wieku Mao Zedong i chińscy komuniści pokonali ostatecznie, po wielu latach wojny domowej, zwolenników rządów demokratycznych. Kiedy ostatni przedstawiciele „prozachodniego” rządu opuścili kontynent i założyli własną enklawę na wyspie Tajwan, Mao Zedong przejął... Więcej »

 • Rewolucja kulturalna w Chinach - przyczyny, na czym polegała, skutki

  W połowie lat 60. wydawało się, że władza Mao Zedonga w Chinach zaczyna wyraźnie słabnąć. Ów azjatycki dyktator wprowadzał od połowy lat 40. ustrój komunistyczny w Chinach, lansując zwłaszcza ideę „Wielkiego Skoku”. W praktyce okazało się jednak, że dogonienie europejskich potęg w ciągu... Więcej »

 • Stosunki chińsko-radzieckie od lat 60. XX wieku

  Aż do roku 1953 Chiny były powszechnie uważane za kolejny kraj zdominowany przez wpływy ZSRR i znajdujący się całkowicie w jego strefie wpływów. Sytuacja ta zmieniła się jednak wraz ze śmiercią Józefa Stalina. Mao Zedong i chińscy komuniści opierali większą część „swojej” wersji komunizmu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =