Jednym z wielu problemów, z jakimi musiały borykać się młode państwa afrykańskie, była kwestia stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. W wyniku procesu dekolonizacji, przeprowadzonego głównie w latach 50. do 70., w Afryce powstała cała masa nowych krajów, w których biała ludność utraciła swój dawny status, zwykle jednak nadal górowała materialnie i wpływami nad rodzimi tubylcami. Różne były sposoby radzenia sobie z tym problemem, od prób pokojowego mieszania się po ostre walki na tle etnicznym. Osobnym systemem był opracowany w Republice Południowej Afryki tzw. apartheid (rozdzielenie).
RPA było zamieszkiwane w dużej mierze przez białych potomków osadników holenderskich (w mniejszym stopniu – Anglików), o własnej kulturze i poczuciu przynależności. Zazwyczaj stanowili oni elitę RPA, kontrolując większość urzędów i firm. Apartheid miał być w założeniach „oddzieleniem” ludności białej i czarnej od siebie, we wszystkich dziedzinach życia – także na płaszczyźnie towarzyskiej. Biała i czarna ludność miały się rozwijać własnymi drogami. Już wkrótce jednak system pomyślany jako gwarant stabilności zdegenerował się i stał się aparatem represji. W imię „oddzielenia” miasta, miejsca publiczne, nawet toalety i restauracje dzielono na „białe” i „czarne” sfery, zwykle te pierwsze posiadały o wiele lepszy standard. Wszelkie protesty były tłumione przez władze jako „działalność wywrotowa”. Czarna ludność nie miała dostępu do nauki i wielu przywilejów.
Ostatecznie apartheid został zniesiony w wyniku zgodnego potępienia opinii publicznej innych krajów i pokojowej działalności czarnych aktywistów, z Nelsonem Mandelą na czele. Przełomowym i symbolicznym momentem było wypuszczenie go z więzienia w roku 1990, w którym odsiadywał wieloletni wyrok za swoją działalność. Oficjalnie apartheid został zniesiony po referendum z 1992 roku.
Na zakończenie należy niestety pamiętać, że zniesienie apartheidu, do którego doszło ostatecznie 1992 roku nie rozwiązało wszystkich problemów w RPA. Wręcz przeciwnie, dochodzi tam obecnie do przejścia w drugą skrajność, gdzie to ludność biała jest prześladowana i dyskryminowana przez czarny rząd. W ten sposób polityka mająca prowadzić do harmonijnego życia doprowadziła jedynie do zaognienia konfliktu
Apartheid - definicja. Apartheid w RPA
Polecamy również:
-
Nelson Mandela - biografia, działalność, zasługi
W latach 40. i 50. XX wieku na terytorium Afryki, gdzie powoli dokonywał się proces dekolonizacji, pojawił się poważny problem stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. Konflikt pomiędzy białymi kolonistami i czarną ludnością przyjął szczególnie ostry charakter w Republice Południowej Afryki, gdzie... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)