Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Komunizm w Kambodży - rządy Czerwonych Khmerów

W roku 1975 komunistyczna organizacja Czerwonych Khmerów przejęła w wyniku zamachu stanu władzę w Kambodży, obalając panująca dotąd monarchię. Z pozoru wydawało się, że Kambodża stanie się kolejnym krajem azjatyckim, który wpadł w orbitę wpływów ZSRR bądź Chin. Nikt nie przypuszczał jednak, jaką skalę przybiorą „reformy”, jakie zaplanowali Khmerzy i jak zbrodnicze okażą się ich plany.

Władza Pol Pota jako swój główny cel przyjęła sobie walkę ze „zgniłymi” ideałami starej cywilizacji, na której gruzach należało zbudować nową. Stąd też wielkie wysiedlenia ludności z miast, które zostały praktycznie opuszczone. Wszyscy ludzie mieli pracować w komunach na wsiach, gdzie również dokonywano selekcji osób. Wszyscy podejrzani o skażenie „kapitalistyczne” bądź „intelektualne” (kategorie te były bardzo szerokie) mieli być przeznaczeni do „reedukacji”. W praktyce oznaczała ona zamknięcie w obozach pracy, gdzie systematycznie likwidowano „wrogów ludu”. Wielu z nich rozstrzeliwano zresztą od razu po „identyfikacji” - stąd też powstanie niesławnych „pól śmierci”, gruntów przeznaczonych wyłącznie pod egzekucje. Często reżim Pol Pota stosował makabryczne metody tortur w obozach czy egzekucji, jak na

Zobacz również

 • Czerwoni Khmerzy - kim byli, ideologia, historia

  Czerwoni Khmerzy to radykalne ugrupowanie komunistyczne, które 17 kwietnia 1975 r. zdobyło władzę polityczną w Kambodży. Rządy Czerwonych Khmerów doprowadziły do śmierci od 25 do 30% populacji Kambodży, a także całkowitego zniszczenia gospodarki i kultury kraju. Rządy Czerwonych Khmerów zostały obalone przez wojska...

  Więcej
 • Wojna domowa w Kambodży - przyczyny, przebieg, znaczenie

  Kambodża była jednym z wielu krajów południowej Azji, które po II wojnie światowej odzyskały swoją niepodległość po długim okresie bycia zależnym od mocarstw europejskich. Władzę w państwie silnie uchwyciła wtedy rodzima dynastia, starając się kształtować nowe państwo wedle lokalnych wzorców.

  Więcej
 • Pol Pot - biografia, działalność, polityka

  Twórca jednego z najbardziej krwawych reżimów w historii świata, Pol Pot, urodził się jako Saloth Sar 19.05.1925 roku w Prek Sbauv, na terytorium kontrolowanej wtedy przez Francuzów Kambodży. Pochodził z rodziny bogatych i dobrze prosperujących chłopów, co umożliwiło mu podjęcie edukacji.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11