Wojna secesyjna - skutki

Wojna secesyjna, toczona w latach  1861 – 1865 była konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a zbuntowanymi Stanami Skonfederowanymi. Punktem zapalnym, który doprowadził do secesji tych ostatnich i wybuchu wojny, była oficjalnie kwestia zniesienia niewolnictwa. Ostatnio jednak coraz bardziej zwraca się uwagę na fakt, że tak naprawdę powodem wojny były drastyczne różnice zarówno w światopoglądzie, jak i w modelu społecznym, a nawet ustroju politycznym pomiędzy „przemysłowymi” stanami północnymi i „farmerskimi” południowymi. Z powodu innych źródeł utrzymania i sposobów produkcji nie do pogodzenia były ówczesne metody zarządzania Stanami, zawsze bowiem godziły w jedną bądź drugą grupę. W tym sensie wojna secesyjna była konfliktem o styl życia i rządzenia.

Wojna secesyjna jest uznawana za jedną z pierwszych wojen totalnych, gdzie w walce zaangażowani byli nie tylko sami żołnierze, ale wciągnięte było całe społeczeństwo. Zaangażowano też cały przemysł i produkcję.

Wojna zakończyła się całkowitą klęską i zniszczeniem Stanów Konfederacji. Zniszczenie należy rozumieć tu całkiem dosłownie. W następstwie powojennej okupacji terenów stanów konfederackich doprowadzono je celowo do ruiny. Zniszczony został stary układ społeczny, oparty na kulturze bogatych plantatorów. Doszło także do wielu nadużyć i korupcji.

Niewolnictwo zostało zniesione, jednak paradoksalnie często pogorszyło to jedynie sytuację Murzynów. Wielu z nich zostało z dnia na dzień bez dachu nad głową i pracy, jednocześnie nie umiejąc robić niczego, co mogłoby pozwolić znaleźć zatrudnienie. Rząd amerykański nie wprowadził żadnego programu pomocy byłym niewolnikom. Wykorzystywano ich za to to rozgrywek politycznych, jak również niekiedy zachęcano do przeprowadzania ataków na byłych plantatorów. Obawa przed  takimi działaniami spowodowała powstanie organizacji, mającej początkowo chronić białych pod okupacją wojsk Unii. Ku-Klux-Klan szybko jednak zdegenerował się do bojówki, która za główny cel stawiała sobie mordowanie ludności czarnej.

Wojna secesyjna była „dokończeniem rewolucji amerykańskiej” i mimo ogromu okrucieństwa i zniszczeń, w zasadzie doprowadziła do swojego celu. Doszło do ściślejszego zjednoczenia państwa.

Polecamy również:

  • Secesja - definicja, w historii. Secesja stanów południowych - przyczyny, znaczenie, skutki

    Secesja to słowo pochodzące z łaciny, znaczące tyle co „oderwanie”, „oddzielenie się”. W historii secesjami określa oddzielenie się pewnego terytorium od danego państwa, bez bezpośredniej ingerencji państw trzecich. Przykładami takich działań była np. niedawna secesja Kosowa. Więcej »

  • Wojna secesyjna - przebieg

    Secesja Stanów Południowych i utworzenie nowego państwa (Skonfederowane Stany Ameryki, 4.02.1861) było spowodowane różnicami w podejściu do spraw niewolnictwa, jak również odmiennych celów gospodarczych pomiędzy południem, a północą Stanów Zjednoczonych. Akt ten początkowo... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19