Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kolonializm - definicja, przyczyny, skutki, znacznie

Sama idea kolonializmu, tak mocno wyróżniająca się w drugiej połowie XIX wieku, nie była w Europie niczym nowym. Należy pamiętać o tym, że już od czasów Renesansu i wielkich odkryć geograficznych poszczególne państwa europejskie podbijały ogromne połacie terenów na ternie obu Ameryk. Wystarczy pamiętać o ogromnych imperiach kolonialnych Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Portugalii. W drugiej połowie XIX wieku doszło jednak do szeregu zmian w Europie, które spowodowały nową, wzmożoną falę podbojów na całym świecie.

Przede wszystkim Europa w tym okresie zdecydowanie i bardziej niż kiedykolwiek wybiła się na prowadzenie w wielkim wyścigu technologicznym. Praktycznie żadne państwo azjatyckie czy afrykańskie nie było w stanie pokonać w walce zdyscyplinowanych, doskonale wyposażonych i uzbrojonych w działa i, nieco później, karabiny maszynowe Europejczyków. Podboje dzikich przestrzeni Afryki, czy też słabych, nierozwijających się cywilizacji azjatyckich stały się sprawą łatwą. Dodatkowo wyprawy badawcze pozwoliły na wymazanie ostatnich białych plam na mapach świata, między innymi z kontynentu afrykańskiego.

Jednocześnie zaś posiadanie kolonii stało się dla mocarstw sprawą prestiżową. Każde

Zobacz również

  • Ekspansja kolonialna państw europejskich w XIX w. - kolonialny podział świata

    Wiek XIX nie jest okresem narodzin idei kolonializmu, niewątpliwie jednak właśnie to stulecie było okresem, w którym państwa europejskie poświęcały temu problemowi najwięcej uwagi i wysiłku. Posiadanie kolonii i panowanie metropolii europejskich nad ogromnymi połaciami świata było traktowane nie tylko jako potencjalne źró...

    Więcej
  • Mahdi z Sudanu - kim był, historia. Powstanie Mahdiego - przyczyny, skutki

    W religii islamskiej „Mahdi” jest w pewnym sensie odpowiednikiem chrześcijańskiego Mesjasza. Ma to być prorok, który przybędzie na Ziemię tuż przed końcem świata, po to by oczyścić wiarę i poprowadzić wiernych ku zwycięstwu nad siłami ciemności. Jak łatwo się domyślić, tytuł ten pełni bardzo ważną rolę dla...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28