Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kolonializm - definicja, przyczyny, skutki, znacznie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sama idea kolonializmu, tak mocno wyróżniająca się w drugiej połowie XIX wieku, nie była w Europie niczym nowym. Należy pamiętać o tym, że już od czasów Renesansu i wielkich odkryć geograficznych poszczególne państwa europejskie podbijały ogromne połacie terenów na ternie obu Ameryk. Wystarczy pamiętać o ogromnych imperiach kolonialnych Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Portugalii. W drugiej połowie XIX wieku doszło jednak do szeregu zmian w Europie, które spowodowały nową, wzmożoną falę podbojów na całym świecie.

Przede wszystkim Europa w tym okresie zdecydowanie i bardziej niż kiedykolwiek wybiła się na prowadzenie w wielkim wyścigu technologicznym. Praktycznie żadne państwo azjatyckie czy afrykańskie nie było w stanie pokonać w walce zdyscyplinowanych, doskonale wyposażonych i uzbrojonych w działa i, nieco później, karabiny maszynowe Europejczyków. Podboje dzikich przestrzeni Afryki, czy też słabych, nierozwijających się cywilizacji azjatyckich stały się sprawą łatwą. Dodatkowo wyprawy badawcze pozwoliły na wymazanie ostatnich białych plam na mapach świata, między innymi z kontynentu afrykańskiego.

Jednocześnie zaś posiadanie kolonii stało się dla mocarstw sprawą prestiżową. Każde

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');