Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura XIX w. w Europie

Ostatnio komentowane
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wielu historyków nazywa wiek XIX „pięknym wiekiem”, uznając go za jeden z najbardziej pomyślnych okresów w dziejach w ludzkości. Był to czas wielkich zmian w tradycyjnej strukturze społecznej, budowy wielkich imperiów kolonialnych i dominacji kultury europejskiej nad całym światem.

W wyniku wojen napoleońskich i przeniesienia ideałów rewolucji poza Francję doszło do ostatecznej „śmierci” dawnego ustroju feudalnego. W wyniku procesów zachodzących w Europie chłopi uzyskali ostatecznie ziemię na własność i stali się bardziej samodzielni. Dawna szlachta musiała przystosować się do nowej sytuacji, inwestując swoje majątki albo w ziemię, albo w nowo powstały przemysł fabryczny. Stąd też powstanie nowego rodzaju klasy wyższej – w której kryterium przynależności nie był już tylko tytuł szlachecki, ale i realny majątek. Z czasem warstwy bogatej szlachty i przemysłowców – kupców zlały się w jedną grupę. Jednocześnie zaś, na drugim biegunie doszło do powstania nowej grupy społecznej – robotników pracujących w przemyśle. Początkowo bezwzględnie wykorzystywani przez posiadaczy, z czasem coraz śmielej podejmowali walkę o swoje prawa i miejsce w społeczeństwie.

XIX wiek to także rozwój parlamentaryz

Polecamy również:

  • Romantyzm w Europie - charakterystyka (ramy czasowe, cechy, przedstawiciele)

    Romantyzm rozumiany jako pewna epoka literacko-artystyczna został zapoczątkowany w Niemczech i w Anglii mniej więcej w 1800 roku. W innych krajach europejskich romantyzm zaczął się nieco później – około 1820 roku. Sam termin „romantyzm” został upowszechniony przez Niemców: Friedricha... Więcej »

  • Pozytywizm w Europie - charakterystyka

    Nazwa „pozytywizm” pochodzi się od „Kursu filozofii pozytywnej” Augusta Comte'a, książki, która opublikowana została w 1842 (po 12 latach prac). W dziele tym zawarte zostały nie tylko nowe wytyczne dotyczące nauki, lecz także liczne idee, które na długi czas zmieniły... Więcej »

  • Najważniejsze odkrycia i wynalazki XIX w. - twórcy, zastosowanie, opis

    Wiek XIX jest okresem gigantycznego postępu i skoku technologicznego dokonanego w prawie wszystkich dziedzinach życia. W niektórych z nich można śmiało powiedzieć, że od tamtego okresu doszło jedynie do ulepszenia wprowadzonych wtedy metod czy technologii. Była to jedna z największych (jeżeli nie największa)... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 5 =
Komentarze
wiktoria • 2016-05-11 15:12:28
A jest tu coś na temat zwyczai Europy