Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Europa w latach 1815-1848 - opracowanie, najważniejsze informacje

Zakończenie wojen napoleońskich i nowy ład europejski, wprowadzony decyzjami Kongresu Wiedeńskiego, dał Europie ponad trzydzieści lat względnego spokoju. Porażka Napoleona i restauracja Burbonów przywróciły równowagę na kontynencie, mimo że pewne zmiany były nieodzowne. Nie udało się między innymi odbudować dawnego ustroju Rzeszy, zamiast niego tworząc Związek Niemiecki, pod przewodnictwem Austrii. Również sprawa polska, poruszona przez Napoleona, wymagała zmian w porozbiorowym ładzie i doprowadziła do utworzenia szeregu namiastek państwowości, mających w założeniu zaspokajać, albo przynajmniej kontrolować polskie ambicje niepodległościowe.

Ład powiedeński nie okazał się jednak trwały. Czasy napoleońskie spowodowały rozprzestrzenienie się nowych idei, których nie dało się już zatrzymać, mimo prób powrotu do starego porządku. Jedną z nich było rozbudzenie świadomości narodowej wielu narodów, zwłaszcza zaś poczucia jedności niemieckiej. We Francji dynastia Burbonów nie potrafiła uzyskać takiej władzy ani szacunku, jaką miała przed rewolucją, a próba zaostrzenia kursu polityki wewnętrznej poskutkowała wybuchem rewolucji, w lipcu 1830. W tym samym roku doszło też do rewolucji w Holandii,

Zobacz również

 • Wojna o niepodległość Grecji - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki

  Od upadku Cesarstwa Bizantyjskiego Grecja wchodziła w skład Imperium Osmańskiego, będąc jedną z jego głównych części składowych. Mimo wielu wieków Grecy nie zlali się jednak z żywiołem tureckim i zachowali swoją odrębność kulturową i narodową, jak również marzenia o niepodległości.

  Więcej
 • Rewolucja lipcowa we Francji (1830) - przyczyny, przebieg, skutki

  Restauracja monarchii we Francji dzięki ustaleniom Kongresu Wiedeńskiego ponownie przyznała koronę władcom z dynastii Burbonów, najpierw Ludwikowi XVIII, później zaś, po jego śmierci, Karolowi X (od 1824). Nowy władca, brat poprzedniego monarchy, był w przeciwieństwie do niego znacznie mniej elastyczny i daleko bardziej kon...

  Więcej
 • Rewolucja belgijska (1830) - przyczyny, przebieg, skutki

  Jednym z postanowień Kongresu Wiedeńskiego w sprawie nowego podziału terytorialnego Europy było utworzenie Królestwa (Zjednoczonych) Niderlandów, w skład którego wchodziły tereny obecnej Belgii i Holandii. Nowe  państwo było jednak rządzone dosyć nieudolnie przez słabego władcę, jakim był Wilhelm I.

  Więcej
 • Powstanie dekabrystów w Rosji (1825) - czym było, przyczyny, przebieg, skutki

  Aleksander I, panujący w latach 1801-1825, w początkowym okresie rządów wydawał się być carem o liberalnych poglądach, zdolnym do zreformowania państwa w duchu swobód obywatelskich. Okazało się jednak, że car z biegiem lat coraz bardziej odchodził od idei przyświecających pierwszym latom jego panowania.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28