Zakończenie wojen napoleońskich i nowy ład europejski, wprowadzony decyzjami Kongresu Wiedeńskiego, dał Europie ponad trzydzieści lat względnego spokoju. Porażka Napoleona i restauracja Burbonów przywróciły równowagę na kontynencie, mimo że pewne zmiany były nieodzowne. Nie udało się między innymi odbudować dawnego ustroju Rzeszy, zamiast niego tworząc Związek Niemiecki, pod przewodnictwem Austrii. Również sprawa polska, poruszona przez Napoleona, wymagała zmian w porozbiorowym ładzie i doprowadziła do utworzenia szeregu namiastek państwowości, mających w założeniu zaspokajać, albo przynajmniej kontrolować polskie ambicje niepodległościowe.
Ład powiedeński nie okazał się jednak trwały. Czasy napoleońskie spowodowały rozprzestrzenienie się nowych idei, których nie dało się już zatrzymać, mimo prób powrotu do starego porządku. Jedną z nich było rozbudzenie świadomości narodowej wielu narodów, zwłaszcza zaś poczucia jedności niemieckiej. We Francji dynastia Burbonów nie potrafiła uzyskać takiej władzy ani szacunku, jaką miała przed rewolucją, a próba zaostrzenia kursu polityki wewnętrznej poskutkowała wybuchem rewolucji, w lipcu 1830. W tym samym roku doszło też do rewolucji w Holandii, od której oderwała się Belgia. Interwencja sygnatariuszy Świętego Przymierza nie nastąpiła, podważając jego autorytet. Z drugiej strony, niepowodzeniem zakończyła się walka wyzwoleńcza Polaków w powstaniu listopadowym (1830 - 1831).
Ostatecznie okazało się, że rozbudzone ambicje obywateli, w połączeniu z hasłami narodowymi i obywatelskimi, wyniesionymi jeszcze z czasów napoleońskich, nie były możliwe do stłumienia za pomocą ostrego kursu polityki wewnętrznej. W 1848 roku przez kontynent przetoczyła się fala wystąpień ludowych, które wymusiły na władcach szereg zmian i ewolucję ustroju politycznego.
Europa w latach 1815-1848 - opracowanie, najważniejsze informacje
Polecamy również:
-
Wojna o niepodległość Grecji - przyczyny, najważniejsze wydarzenia, skutki
Od upadku Cesarstwa Bizantyjskiego Grecja wchodziła w skład Imperium Osmańskiego, będąc jedną z jego głównych części składowych. Mimo wielu wieków Grecy nie zlali się jednak z żywiołem tureckim i zachowali swoją odrębność kulturową i narodową, jak również marzenia o niepodległości. Więcej »
-
Rewolucja lipcowa we Francji (1830) - przyczyny, przebieg, skutki
Restauracja monarchii we Francji dzięki ustaleniom Kongresu Wiedeńskiego ponownie przyznała koronę władcom z dynastii Burbonów, najpierw Ludwikowi XVIII, później zaś, po jego śmierci, Karolowi X (od 1824). Nowy władca, brat poprzedniego monarchy, był w przeciwieństwie do niego znacznie mniej... Więcej »
-
Rewolucja belgijska (1830) - przyczyny, przebieg, skutki
Jednym z postanowień Kongresu Wiedeńskiego w sprawie nowego podziału terytorialnego Europy było utworzenie Królestwa (Zjednoczonych) Niderlandów, w skład którego wchodziły tereny obecnej Belgii i Holandii. Nowe państwo było jednak rządzone dosyć nieudolnie przez słabego władcę, jakim był... Więcej »
-
Powstanie dekabrystów w Rosji (1825) - czym było, przyczyny, przebieg, skutki
Aleksander I, panujący w latach 1801-1825, w początkowym okresie rządów wydawał się być carem o liberalnych poglądach, zdolnym do zreformowania państwa w duchu swobód obywatelskich. Okazało się jednak, że car z biegiem lat coraz bardziej odchodził od idei przyświecających pierwszym latom jego panowania. Więcej »