Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Generalne Gubernatorstwo - definicja, granice, status polityczny - Historia

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tuż po zakończeniu walk kampanii polskiej 1939 roku zwycięska III Rzesza zaczęła wprowadzać na podbitych terenach własną administrację i zarząd. Była Polska została podzielona na dwie części. Tereny, które przed I wojną światową wchodziły w skład Niemiec zostały do nich ponownie włączone. Reszta kraju stała się od 12 października 1939 roku tzw. Generalnym Gubernatorstwem (Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete).

Generalne Gubernatorstwo (GG) obejmowało swoim zasięgiem obszar z grubsza odpowiadający dawnemu Królestwu Polskiemu, po 1941 zostało poszerzone o  tzw. Dystrykt Galicja, obejmujący południową część Kresów Wschodnich wraz z Lwowem. W zasadzie GG było stanem pośrednim pomiędzy marionetkowym państwem, a rejonem autonomicznym w obrębie Rzeszy. Było to spowodowane nie do końca sprecyzowanymi planami Niemiec wobec Polaków – nikt nie wiedział jeszcze, czy eksterminacja Słowian ma odbyć się szybko, czy też stopniowo, na przestrzeni lat. Zarządcą GG został mianowany prominentny działacz nazistowski, Hans Frank, rezydujący w Krakowie. W przeciwieństwie do ziem wcielonych do Rzeszy, na terenie GG okupanci utrzymywali szczątkową polską strukturę administracyjną. Do pracy

Polecamy również:

  • Hans Frank - biografia, działalność

    Hans Michael Frank urodził się 23 maja 1900 roku w Karlsruhe, jako syn średnio zamożnej niemieckiej rodziny. W dzieciństwie był dosyć chorowitym dzieckiem, budzącym obawy rodziców, jego zdrowia nie poprawiał zaś fakt częstych i licznych przeprowadzek rodziny. Małżeństwo jego rodziców rozpadło się, nim... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');