Bitwa pod Racławicami (1794) - przyczyny, przebieg, skutki

Po ogłoszeniu przez Tadeusza Kościuszkę rozpoczęcia powstania na ziemiach polskich (Kraków, 24.03.1794) było tylko kwestią czasu, kiedy siły rosyjskie interweniują w celu stłumienia powstania, zanim rozpali się ono na dobre i zagrozi interesom rosyjskim. W tym celu w stronę terenów zajętych przez powstańców wyruszyły oddziały rosyjskie pod dowództwem generała Fiodora Denisowa. Jednocześnie powstańcy również ruszyli na siły przeciwnika, chcąc rozbić je i przebić się w stronę Warszawy, by wzniecić tam również powstanie.

Do bitwy doszło 4 kwietnia, niedaleko miejscowości Racławice. Wojska polskie posiadały znaczącą przewagę liczebną, jednak z drugiej strony spora część wojska była źle wyposażona i uzbrojona. Z drugiej strony dowództwo rosyjskie popełniło również błędy, rozdzielając swoje siły na dwie części. W zamierzeniu miało to służyć do oskrzydlenia wojsk polskich, w praktyce okazało się, że przeciw wojskom polskim musiała walczyć jedynie część wojsk rosyjskich, pod dowództwem Alekandra Tormasowa.

Generał rosyjski zlekceważył Polaków i nakazał atak, mimo nieposiadania większych sił. Natarcie Rosjan zakończyło się  jednak niepowodzeniem, później zaś zaatakował Kościuszko. Obawiając się, że nadejście reszty sił rosyjskich może zmienić korzystny układ sił, nakazał atak na pozycje rosyjskie i zdobycie ich dział. Po brawurowym ataku chłopskich kosynierów Rosjanie utracili swoją artylerię, potem zaś zostali rozbici.  Przybyła na pole bitwy reszta sił rosyjskich nie podjęła walki, wycofując się po oddaniu zaledwie kilku strzałów.

Bitwa ta miała wielkie znaczenie dla sił polskich, mimo że pod względem militarnym nie było one znaczące. Wobec istnienia ciągle dużych sił rosyjskich Kościuszko musiał bowiem porzucić na razie myśl o marszu na Warszawę. Zdobycie rosyjskich taborów pozwoliło jednak na lepsze wyekwipowanie własnych sił, zaś szeroko rozpowszechnione informacje o zwycięstwie podniosły ducha powstańców i doprowadziły do nowych ognisk powstania na terenie całego państwa. Wielką sławę zyskali dzięki bitwie chłopscy kosynierzy, zdobywcy rosyjskiej artylerii. Kościuszko po bitwie awansował najwaleczniejszych do stopnia chorążych. Szczególną sławę zyskał zwłaszcza Wojciech Bartosz, który w czasie bitwy zdobył działo rosyjskie gasząc jego lont czapką, później zaś dostał w nagrodę nowe nazwisko - Głowacki.

Polecamy również:

 • Tadeusz Kościuszko - biografia, dokonania, najważniejsze informacje

  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4.02.1746 roku w Mereczowszczyznie na terytorium współczesnej Białorusi. Był potomkiem starej, choć niezbyt zamożnej rodziny szlacheckiej. Początkowo uczył się w szkole pijarskiej w Lubieszowie, później zaś, po utworzeniu w roku 1765 Szkoły... Więcej »

 • Insurekcja kościuszkowska - streszczenie przebiegu, dowódcy

  24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko ogłosił na rynku w Krakowie ostatniego w historii I Rzeczpospolitej powstania, znanego jako insurekcja kościuszkowska. Jako przywódca powstania Kościuszko zaczął ogłaszać różnorakie odezwy i akty prawne, mające przyciągnąć do walki nie tylko szlachtę, ale i... Więcej »

 • Jan Kiliński - biografia, zasługi - historia

  Jan Kiliński urodził się w 1760 roku w Trzemesznie.  Pochodził z rodziny mieszczańskiej, nie wyróżniającej się jednak specjalnie na tle innych. W 1780 przybył do Warszawy, w 1788 został tam mistrzem szewskim. W 1791 roku, w wyniku swojej popularności, został radnym Starego Miasta Warszawy. Od roku 1793... Więcej »

 • Uniwersał połaniecki - czym był? Postanowienia, znaczenie, skutki

  Pierwsze miesiące insurekcji kościuszkowskiej przyniosły znaczące sukcesy strony polskiej. Oprócz udanego wywołania powstania i opanowania najważniejszych miast Rzeczpospolitej, udało się również rozbić część wojsk rosyjskich w bitwie pod Racławicami (4.04.1794). W bitwie tej wykazali się... Więcej »

 • Bitwa pod Maciejowicami - przebieg, opis, skutki

  W pierwszych miesiącach insurekcji kościuszkowskiej wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły sporo sukcesów, zajmując najważniejsze w kraju miasta i mobilizując naród do walki. Później jednak karta zaczęła się odwracać. Do wojny dołączyło oficjalnie państwo pruskie,... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 4 =
słowiański chłop
2021-05-03 07:47:00
bardzo pomocne
ktos kto ma jutto sprawdziian
2019-05-19 14:49:06
przydałby się rezultat
mila
2017-06-09 16:51:58
Taaa ...... W sumie przydało się tak troszeczkę krocej
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42