Bitwa pod Maciejowicami - przebieg, opis, skutki

W pierwszych miesiącach insurekcji kościuszkowskiej wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły sporo sukcesów, zajmując najważniejsze w kraju miasta i mobilizując naród do walki. Później jednak karta zaczęła się odwracać. Do wojny dołączyło oficjalnie państwo pruskie, wkrótce potem zaś połączone siły rosyjsko - pruskie pokonały Polaków w bitwie pod Szczekocinami (6.06.1794). Wprawdzie pruskie oblężenie Warszawy zakończyło się przejściowym niepowodzeniem, ale sytuacja była cały czas bardzo napiętu, zwłaszcza że w stronę stolicy maszerowały wojska rosyjskie.

Kościuszko wiedział o tym, że w głąb Rzeczpospolitej maszerują dwa silne korpusy rosyjskie, pod dowództwem generałów Suworowa i Fersena, które połączone mogły z łatwością pokonać każdą armię polską, jaką był w stanie wystawić Kościuszko. Naczelnik powstania postanowił więc uniemożliwić taki obrót spraw i rozbić każdy korpus rosyjski oddzielnie. Kolejność walki wymusił niejako na Kościuszce Iwan Fersen, przeprawiając swoje siły przez Wisłę. Wojska polskie zastąpiły im drogę pod miejscowością Maciejowice, 9.10.1794. Następnego dnia rozegrała się tam bitwa decydująca o losach powstania.

Polski plan bitwy opierał się na oczekiwaniu na silny, 4-tysięczny korpus polski generała Ponińskiego, który maszerował w kierunku bitwy. Jego dołączenie zmieniłoby niekorzystny stosunek sił polskich w stosunku do rosyjkich. Niestety, oddział Ponińskiego nie był w stanie  dołączyć na czas do sił Kościuszki. Rosyjskie ataki, trwające cały dzień przełamały, mimo zaciekłego oporu obronę sił polskich. Wojsko polskie zostało podzielone na małe grupy, po kolei niszczone przez siły rosyjskie. Sam Kościuszko próbował wydostać się z pola bitwy, jego oddział został jednak otoczony przez Kozaków.  W wyniku walki przywódca powstania, ciężko raniony, dostał się do niewoli. Poniński dotarł na pole bitwy dopiero po południu, przejmując dowodzenie nad resztkami wojsk polskich i nakazując odwrót w kierunku Warszawy.

Bitwa maciejowicka wpisała się, podobnie jak pozostałe walki insurekcji kościuszkowskiej, do polskiego eposu narodowego, w tym wypadku jako symbol ostatecznej klęski Rzeczpospolitej. W wyniku schwytania Kościuszki opór polski stawał się coraz bardziej zdezorganizowany, ostatecznie zaś Rosjanom udało się zdobyć Warszawę. W wyniku nieudengo zrywu państwa zaborcze postanowiły o zlikwidowaniu Rzeczpospolitej, wymazując Polskę z map Europy.

Polecamy również:

 • Tadeusz Kościuszko - biografia, dokonania, najważniejsze informacje

  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4.02.1746 roku w Mereczowszczyznie na terytorium współczesnej Białorusi. Był potomkiem starej, choć niezbyt zamożnej rodziny szlacheckiej. Początkowo uczył się w szkole pijarskiej w Lubieszowie, później zaś, po utworzeniu w roku 1765 Szkoły... Więcej »

 • Insurekcja kościuszkowska - streszczenie przebiegu, dowódcy

  24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko ogłosił na rynku w Krakowie ostatniego w historii I Rzeczpospolitej powstania, znanego jako insurekcja kościuszkowska. Jako przywódca powstania Kościuszko zaczął ogłaszać różnorakie odezwy i akty prawne, mające przyciągnąć do walki nie tylko szlachtę, ale i... Więcej »

 • Jan Kiliński - biografia, zasługi - historia

  Jan Kiliński urodził się w 1760 roku w Trzemesznie.  Pochodził z rodziny mieszczańskiej, nie wyróżniającej się jednak specjalnie na tle innych. W 1780 przybył do Warszawy, w 1788 został tam mistrzem szewskim. W 1791 roku, w wyniku swojej popularności, został radnym Starego Miasta Warszawy. Od roku 1793... Więcej »

 • Bitwa pod Racławicami (1794) - przyczyny, przebieg, skutki

  Po ogłoszeniu przez Tadeusza Kościuszkę rozpoczęcia powstania na ziemiach polskich (Kraków, 24.03.1794) było tylko kwestią czasu, kiedy siły rosyjskie interweniują w celu stłumienia powstania, zanim rozpali się ono na dobre i zagrozi interesom rosyjskim. W tym celu w stronę terenów zajętych przez... Więcej »

 • Uniwersał połaniecki - czym był? Postanowienia, znaczenie, skutki

  Pierwsze miesiące insurekcji kościuszkowskiej przyniosły znaczące sukcesy strony polskiej. Oprócz udanego wywołania powstania i opanowania najważniejszych miast Rzeczpospolitej, udało się również rozbić część wojsk rosyjskich w bitwie pod Racławicami (4.04.1794). W bitwie tej wykazali się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42