Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gladiatorzy i igrzyska w starożytnym Rzymie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Walki gladiatorów na śmierć i życie, kojarzą się przed wszystkim z igrzyskami odbywającymi się w Koloseum. Jednak zanim doszło w ogóle do zbudowania pierwszych teatrów śmierci, walki gladiatorów miały już swoje wcześniejsze tradycje.

Wywodziły się z tradycji etruskiej i początkowo miały charakter religijno – obrzędowy. Według niektórych podań po śmierci zasłużonego żołnierza, składano na jego grobie krwawą ofiarę, najczęściej ze skazanego na śmierć człowieka. Później zostało to zastąpione walkami przygotowanych do tego dwóch zawodników. Był to rodzaj uczczenia pamięci poległego w boju człowieka.

W Rzymie walki gladiatorów po raz pierwszy odbyły się w 264 r. p.n.e., również mające charakter jak te pochodzące z Etrurri. Widowisko odbyło się ku czci Juniusza Brutusa, urządzone przez jego dwóch synów. Takie sytuacje miały później zdarzać się jeszcze często w historii Rzymu – W roku 62 p.n.e. Metellus Scypion urządził krwawe igrzyska ku pamięci swojego ojca, Sulla uczynił to samo w roku 59 p.n.e., a Juliusz Cezar jako pierwszy urządził walki gladiatorów dla kobiety, swojej córki Julii.

Gladiatorzy pochodzili głównie spośród jeńców wojennych, lecz zdarzali się również i rzymianie, którzy

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');