Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sztuka starożytnego Rzymu - opracowanie, najważniejsze informacje

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Od okresu między III i II w. p.n.e., w sztuce rzymskiej uwidacznia się propaganda polityczna, napędzana dążeniami arystokracji walczącej o zdobycie bądź zachowanie władzy. Kierunek ten jest stały dla sztuki rzymskiej przez większość okresu istnienia imperium, najsilniej zaznaczony za czasów rządów Augusta.

Oprócz tego, sztuka rzymska była przestrzenią służącą religii. Architektura świątynna, budynki publiczne oraz prywatne zawierały w swych wnętrzach liczne rzeźby i malowidła odnoszące się do obrzędów religijnych.

Sztuka rzymska zrodziła się pod wpływem prądów etruskich oraz italskich. Stanowiła szacunek dla prostoty oraz tradycji. Świadczyło o tym przejęcie przez Rzymian z architektury drewnianej, budowania świątyń na podium. Rzymianie przejęli również etruską technikę odlewania brązu, która była uważana za najdoskonalszą w świecie antycznym.

Za sprawą wojen punickich oraz podboju cywilizacji greckiej w III i II w. p.n.e., w Rzymie rozprzestrzeniły się wpływy hellenistyczne. W tym okresie do Rzymu przewieziono ogromną liczbę rzeźb greckich. Rzymianie od tego czasu będą kopiować oraz udoskonalać wszelkie dokonania Greków w dziedzinie sztuki.

Sztuka Starożytnego Rzymu – Mozaika

Polecamy również:

  • Architektura rzymska - cechy, przykłady, twórcy

    Rzymska architektura stanowiła dobrze zaplanowaną całość, miała odzwierciedlać potęgę wiecznego miasta i jego mieszkańców. Rządziła tu zasada symetrii. Centralną częścią miasta było forum, czyli rynek, na którym zostały skupione najważniejsze budowle. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Same... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =