Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

II triumwirat (43 r. p.n.e.) - powody utworzenia, cele, członkowie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

II Triumwirat – Przyczyny utworzenia

Po zabójstwie Cezara w roku 44 p.n.e. – podczas święta id marcowy, Brutus i Kasjusz myśleli, że bez większych przeszkód uda im się obalić system stworzony przez dyktatora. Uważali również, że lud rzymski przyjmie ich jako obrońców republiki. Jednak za sprawą działalności Marka Antoniusza nie dość, że żadne z powyższych założeń nie miała dojść do skutki, to dodatkowo zostali zmuszeni do opuszczenia Rzymu.

Antoniusz wysunął się na pierwszy plan, który – posiadając poparcie ludu oraz wparcie w postaci armii, planował przejąć rządy po Cezarze. Sytuacja jednak skomplikowała się za sprawą adoptowanego testamentem przez Cezara, Oktawiusza syna jego siostrzenicy.

Oktawiusz zaczął swoją działalność od wypłacenia obiecanych sum pieniędzy ludowi rzymskiemu, które Cezar zapisał im w spadku. Następnie przyjął imię Gajusz Juliusz Cezar Oktawianus i rozpoczął walkę o władzę z Antoniuszem. Uzyskał wsparcie Senatu, który chciał się ostatecznie pozbyć Marka Antoniusz, wykorzystując przy tym siły, jakie zgromadził młody Cezar z weteranów swojego adoptowanego ojca. Cycero, który wspierał całe przedsięwzięcie wygłosił 14 mów przeciw Antoniuszowi, nazwano je Filipi

Polecamy również:

  • Marek Antoniusz - życiorys, dokonania

    Marek Antoniusz był wodzem rzymskim, urodzony 14 stycznia 83 roku p.n.e.. Był synem Kretyka oraz Julii, siostry konsula Lucjusza Cezara. Wcześniej został sierotą i wychowywał się u Korneliusza Lentulusa, straconego z rozkazu Cycerona za udział w spisku Katyliny w 63 roku p.n.e. Więcej »

  • Oktawian August - życiorys, dokonania

    Oktawian August (Gaius Octavius Thurinus) urodził się w Rzymie 23 września w roku 63 p.n.e.. Był pierwszym cesarzem rzymskim, synem Attii (siostrzenicy Juliusza Cezara) oraz Gajusza Oktawiusza. Został adoptowany przez Gajusza Juliusza Cesara i wyznaczony na spadkobiercę. Po adopcji jego imię brzmiało Gajusz Juliusz... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =