Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cesarstwo Rzymskie - ustrój. Ewolucja ustroju starożytnego Rzymu - zmiany w stosunku do republiki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Za początek cesarstwa rzymskiego uznaje się przejęcie całkowitej władzy przez Oktawiana Augusta, po jego zwycięstwie nad Markiem Antoniuszem. Było to również zakończenie drugiego triumwiratu, którego obydwaj byli członkami. August objął władzę absolutną nad imperium i sprawował ją przez ponad czterdzieści lat.

Ustrój polityczny zbudowany przez Oktawiana jest pryncypatem, a on sam staje się pierwszym obywatelem imperium rzymskiego. Pomimo zachowania pozorów republiki, wszystkie najważniejsze urzędy oraz władza do nich przypisana, znajdują się od tej pory w rękach Oktawiana Augusta. Zniesiona została instytucja zgromadzenia ludowego, co stanowiło cechę charakterystyczną zmian ustrojowych w stosunku do dawnej republiki rzymskiej.

Oktawian August skupił w swoich rękach niemalże wszystkie godności państwowe, co sprawiło, iż nastąpiło sukcesywne przekształcenie ustroju republikańskiego w monarchiczny. Jako trybun ludowy miał możliwość zawetowania każdej podjętej przez senat ustawy. Poprzez pełnienie funkcji cenzora, sam wybierał skład senatu, w którym objął honorowe stanowisko pierwszego senatora. Był dowódcą armii, na której oparł swoją władzę. Została ona – w okresie panowania pierwszego

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');