Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Panowanie Juliusza Cezara - charakterystyka, sposób sprawowania władzy, dokonania

Ostatnio komentowane
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Za to bombardowanie zakładów chemicznych w czasie agresji NATO na Serbię w 1999r. jest ...
Marcin • 2019-10-16 11:38:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Po ostatecznym zwycięstwie nad Pompejuszem Wielkim oraz jego sprzymierzeńcami, Juliusz Cezar wraca do Rzymu aby w wiecznym mieście umocnić swoją pozycję.

Panowanie Juliusza Cezara – Dyktatura

Po zwycięstwie w Hiszpanii w roku 49 p.n.e., a rok później po bitwie pod Farsalos – gdzie ostatecznie został pokonany Pompejusz Wielki, zwolennicy Cezara przeprowadzili jego wybór na dyktatora. Następnie jego dyktatura z sześciu miesięcy została wydłużona na kolejne 10 lat, a już w roku 44 p.n.e. został dyktatorem dożywotnim.

Problem tytulatury Cezara istniał praktycznie od początku jego panowania. Bez zagrożeń wewnętrznych oraz zewnętrznych – przy jednoczesnym oparciu władzy na sile armii, rządy Cezara nie miały służyć już republice ale być wymierzone przeciwko niej. Posiadając praktycznie pełnię władzy Cezar planował całkowicie przebudować starą republikę, stając się przy tym pierwszym reprezentantem cezaryzmu.

Panowanie Juliusza Cezara – Cezaryzm

Charakterystyczną cechą nowych rządów wprowadzonych przez Cezara było szukanie poparcia nie tylko wśród uprzywilejowanej części społeczeństwa ale w przeróżnych jej warstwach. Senat zostaje powiększony do 900 osób, z czego nowe miejsca są głównie

Polecamy również:

  • Interwencja rzymska w Egipcie - powody, skutki. Kleopatra i Cezar

    Marek Antoniusz po bitwie pod Farsalos (9 sierpnia 48 r. p.n.e.), razem z częścią legionów udał się do Italii, gdzie w następnym roku otrzymał roczną dyktaturę dla Cezara. Cezar 2 października 48 r. p.n.e. przybył z dwoma legionami do Aleksandrii, gdy otrzymał wiadomość o śmierci Pompejusza. Tam nawiązał... Więcej »

  • Reforma kalendarza - kalendarz juliański a gregoriański - porównanie

    Zanim doszło do ostatecznego wprowadzenia kalendarza, który przetrwał do naszych czasów, rzymianie – podobnie jak większość starożytnych narodów, wprowadzali niewłaściwe reformy czasu. Według tradycji literackiej zaraz po założeniu Rzymu przez Romulusa (754 r. p.n.e.), rok miał być... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =