Dyktatura większości - definicja - WOS

Podstawową zasadą demokracji są rządy większości, która powinna respektować prawa mniejszości. Jednak może dojść do zachwiania takiej sytuacji, kiedy to większość przestaje się liczyć z mniejszością, która posiada swoje prawa zapisane w konstytucji. Ponadto wszystko odbywać się może zgodnie z prawem, bowiem większość w wolnych wyborach ma możliwość przegłosować swoją wolę, narzucić mniejszościom swoje potrzeby, jest potężniejsza, stanowi faktyczną siłę.

W wadliwie funkcjonującej demokracji większość, która ulega manipulacji, jest w stanie doprowadzić do (wybierając nieodpowiednich ludzi) zmiany prawa, w którym wolności mniejszości mogą zostać im odebrane, dochodzi wówczas nie tyle do dyktatury co tyranii większości. Co prawda mniejszości mogą bronić swoich praw, poglądów na forum publicznym i próbować zdobyć dla własnej idei masowe poparcie, nie zawsze jednak mają do tego środki. Posiadają swoje prawa w konstytucji, mogą się odwoływać od krzywdzących decyzji do sądu, dodatkowym zabezpieczeniem są dla nich umowy międzynarodowe i konwencje dotyczące ochrony praw człowieka. Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym państwa przed dyktaturą większości, jest nadanie konstytucji sztywnego charakteru, wówczas do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w ustawie zasadniczej konieczne byłyoby spełnienie specjalnych wymogów.

Przykładem silnej dominacji większość nad mniejszością mogą być prześladowania mniejszości kurdyjskiej w Turcji lub też III Rzesza, gdzie mniejszości została narzucona ideologia uderzająca w nie.

Polecamy również:

  • Korupcja - definicja, przykłady - WOS

    Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) nie stanowi zjawiska charakterystycznego wyłącznie dla ustroju demokratycznego, jest jednak szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem właśnie dla demokracji, bowiem przekreśla większość zasad demokratycznych, na których tego typu państwo się opiera. Więcej »

  • Totalitaryzm i autorytaryzm jako zagrożenie dla demokracji

    Jednym z poważniejszych zagrożeń dla demokracji są dwa ustroje, którą są jej zaprzeczeniem, czyli autorytaryzm i totalitaryzm. Więcej »

  • Nietolerancja jako zagrożenie dla demokracji - WOS

    Postawa nietolerancji podważa wiele zasad, które winno respektować państwo demokratyczne, m.in. ideę równości i sprawiedliwości, a czasem również zasadę poszanowania i zapewnienia praw mniejszości. Nietolerancja wytwarza w społeczeństwie rodzaj niezdrowego napięcia między obywatelami, prowadzi... Więcej »

  • Demokracja fasadowa - definicja

    Demokracja fasadowa jest to forma wadliwie funkcjonującej demokracji, zwana także pozorną. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy instytucje demokratyczne pozornie sprawują władzę, bowiem w rzeczywistości to nieformalne, zakulisowe czynniki wpływają, naciskają na demokratycznie wybrane organy, kontrolując je przy... Więcej »

  • Kryzys ekonomiczny i kryzys polityczny - skutki społeczne, jako zagrożenie dla demokracji - WOS

    Kryzys ekonomiczny bądź polityczny są bardzo poważnymi zagrożeniami dla systemów demokratycznych – załamanie się koniunktury gospodarczej lub paraliż władzy wprowadza znaczny chaos społeczny, sprawia, że obywatele nie czują się pewnie, boją się o zagrożenie swoich interesów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34