Podstawową zasadą demokracji są rządy większości, która powinna respektować prawa mniejszości. Jednak może dojść do zachwiania takiej sytuacji, kiedy to większość przestaje się liczyć z mniejszością, która posiada swoje prawa zapisane w konstytucji. Ponadto wszystko odbywać się może zgodnie z prawem, bowiem większość w wolnych wyborach ma możliwość przegłosować swoją wolę, narzucić mniejszościom swoje potrzeby, jest potężniejsza, stanowi faktyczną siłę.
W wadliwie funkcjonującej demokracji większość, która ulega manipulacji, jest w stanie doprowadzić do (wybierając nieodpowiednich ludzi) zmiany prawa, w którym wolności mniejszości mogą zostać im odebrane, dochodzi wówczas nie tyle do dyktatury co tyranii większości. Co prawda mniejszości mogą bronić swoich praw, poglądów na forum publicznym i próbować zdobyć dla własnej idei masowe poparcie, nie zawsze jednak mają do tego środki. Posiadają swoje prawa w konstytucji, mogą się odwoływać od krzywdzących decyzji do sądu, dodatkowym zabezpieczeniem są dla nich umowy międzynarodowe i konwencje dotyczące ochrony praw człowieka. Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym państwa przed dyktaturą większości, jest nadanie konstytucji sztywnego charakteru, wówczas do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w ustawie zasadniczej konieczne byłyoby spełnienie specjalnych wymogów.
Przykładem silnej dominacji większość nad mniejszością mogą być prześladowania mniejszości kurdyjskiej w Turcji lub też III Rzesza, gdzie mniejszości została narzucona ideologia uderzająca w nie.