Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Historia powszechna po 1945 r.

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rok 1945 wyznacza w historii świata początek nowej ery. Po sześciu latach ciężkich walk koalicji najsilniejszych ówczesnych mocarstw udało się  pokonać wojska Osi i doprowadzić do upadku ideologii faszystowskich. Już wkrótce jednak okazało się, że rozbieżności pomiędzy Aliantami są zbyt duże, by rozejm między nimi mógł się utrzymywać. Jeszcze w roku 1945 byli sojusznicy stawali się dla siebie wrogami.

Dzięki zwycięstwu w wojnie ZSRR było w stanie znacznie poszerzyć swoją strefę wpływów na kraje Europy Wschodniej, w późniejszym zaś okresie silnie zaznaczyło swoją obecność także w Azji i Afryce. Z kolei Europa Zachodnia oparła swoje losy na sojuszu wojskowym i politycznym z USA, obejmującego także część państw azjatyckich i kraje Dominium Brytyjskiego. Z czasem dwa obozy rozpoczęły ze sobą rywalizację ideologiczną, gospodarczą i militarną, hamowaną jedynie przez fakt posiadania przez obie strony broni jądrowej. Rozpoczął się okres zmagań znany jako Zimna Wojna, symbolem której jest niewątpliwie dokonany pod koniec lat 40. faktyczny podział Europy na komunistyczną i kapitalistyczną.

Druga  połowa XX wieku to okres rozwoju nauki i kultury, zwłaszcza nowych, nieznanych wcześniej gatunków sztuki. Pojawiły się też pierwsze nowoczesne subkultury młodzieżowe, z hippisami na czele. Rozwój techniki spowodował upowszechnienie się szeregu wynalazków, w tym powszechnego dostępu do telewizji.

Był to też okres rozpadu dawnych imperiów kolonialnych i zmierzch panowania Europy nad światem. W miejsce dawnych kolonii powstawały niezależne państwa, często jednak o bardzo słabych rządach i zacofane ekonomicznie. Już wkrótce stały się one polem walk o wpływy pomiędzy komunistami a państwami Zachodu. Krwawe konflikty wywołane przez obie strony trwają niekiedy aż po dzień dzisiejszy,

Polecamy również:

 • Sytuacja i podział Niemiec po II wojnie światowej

  Przegrana Niemiec w czasie II wojny światowej oznaczała dla tego kraju koniec marzeń o panowaniu nad Europą, cel, jaki przywódcy państwa stawiali sobie od początku XX wieku. Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

 • Apartheid - definicja. Apartheid w RPA

  Jednym z wielu problemów, z jakimi musiały borykać się młode państwa afrykańskie, była kwestia stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. W wyniku procesu dekolonizacji, przeprowadzonego głównie w latach 50. do 70., w Afryce powstała cała masa nowych krajów, w których biała... Więcej »

 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

 • Układ Warszawski - informacje

  Układ Warszawski był sojuszem polityczno-wojskowym państw europejskich, które po zakończeniu II wojny światowej znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów. Wiodącą i decydującą rolę w owym sojuszu pełnił Związek Radziecki. W jego skład wchodziły Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Rumunia i... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');