Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Historia powszechna po 1945 r.

Rok 1945 wyznacza w historii świata początek nowej ery. Po sześciu latach ciężkich walk koalicji najsilniejszych ówczesnych mocarstw udało się  pokonać wojska Osi i doprowadzić do upadku ideologii faszystowskich. Już wkrótce jednak okazało się, że rozbieżności pomiędzy Aliantami są zbyt duże, by rozejm między nimi mógł się utrzymywać. Jeszcze w roku 1945 byli sojusznicy stawali się dla siebie wrogami.

Dzięki zwycięstwu w wojnie ZSRR było w stanie znacznie poszerzyć swoją strefę wpływów na kraje Europy Wschodniej, w późniejszym zaś okresie silnie zaznaczyło swoją obecność także w Azji i Afryce. Z kolei Europa Zachodnia oparła swoje losy na sojuszu wojskowym i politycznym z USA, obejmującego także część państw azjatyckich i kraje Dominium Brytyjskiego. Z czasem dwa obozy rozpoczęły ze sobą rywalizację ideologiczną, gospodarczą i militarną, hamowaną jedynie przez fakt posiadania przez obie strony broni jądrowej. Rozpoczął się okres zmagań znany jako Zimna Wojna, symbolem której jest niewątpliwie dokonany pod koniec lat 40. faktyczny podział Europy na komunistyczną i kapitalistyczną.

Druga  połowa XX wieku to okres rozwoju nauki i kultury, zwłaszcza nowych, nieznanych wcześniej gatunków sztuki. Pojawiły się też pierwsze nowoczesne subkultury młodzieżowe, z hippisami na czele. Rozwój techniki spowodował upowszechnienie się szeregu wynalazków, w tym powszechnego dostępu do telewizji.

Był to też okres rozpadu dawnych imperiów kolonialnych i zmierzch panowania Europy nad światem. W miejsce dawnych kolonii powstawały niezależne państwa, często jednak o bardzo słabych rządach i zacofane ekonomicznie. Już wkrótce stały się one polem walk o wpływy pomiędzy komunistami a państwami Zachodu. Krwawe konflikty wywołane przez obie strony trwają niekiedy aż po dzień dzisiejszy,

Zobacz również

 • Portugalska rewolucja czerwonych goździków – geneza, przebieg, skutki

  Po upadku w Portugalii monarchii a potem rządów republikańskich, wprowadzono dyktaturę. Przewodził jej Antonio de Oliveira Salazar a potem Marcelo Caetano. System tych rządów charakteryzował się brakiem demokracji i trójpodziału władzy oraz zacofaniem w każdej dziedzinie życia społecznego i gospodarczego. 

  Więcej
 • Wojna rodezyjska – przyczyny, przebieg, skutki

  Rodezja w XX wieku była państwem nieuznawanym przez społeczność międzynarodową. Toczyła się w niej wojna domowa między mniejszościowym rządem białych osadników w Europy a czarnoskórymi rdzennymi mieszkańcami. Wydarzenia określane jako wojna rodezyjska miały miejsce w latach 1964-1979. Konflikt miał trzy stro...

  Więcej
 • Europejskie organizacje terrorystyczne

  W Europie, na przestrzeni lat, szczególnie XX wieku, działało wiele organizacji, które walcząc w obronie „sprawy“ stosowały działania oparte na terrorze i zastraszaniu. Przeprowadzały one wymierzone w cywili akty terroru z użyciem bomb i ładunków wybuchowych. Były to organizacje separatystyczne, któr...

  Więcej
 • Sytuacja i podział Niemiec po II wojnie światowej

  Przegrana Niemiec w czasie II wojny światowej oznaczała dla tego kraju koniec marzeń o panowaniu nad Europą, cel, jaki przywódcy państwa stawiali sobie od początku XX wieku.

  Więcej
 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W wyniku podziału św...

  Więcej

Losowe zadania

 • Popularne porównania

  Uzupełnij luki w znanych powiedzeniach (porównaniach) i wyjaśnij ich znaczenie.   1. Pasuje jak kwiatek do _______ . 2. _______ jak makiem zasiał. 3. _______ jak smoła. 4. Wyjść jak _______ na mydle. 5. Głupi jak ________ .

  0 Odpowiedz Więcej
 • Imiesłowy przymiotnikowe czynne i bierne

  Rozpoznaj, które imiesłowy przymiotnikowe  są czynne, a które bierne: Biegnący kopnięty tańcząca skaczące zepsuta myślący krzyczący zmęczone grająca obrane

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania podrzędnie złożone

  Ułóż zdania podrzędnie złożone następujących typów: Przydawkowe Dopełnieniowe Okolicznikowe miejsca Okolicznikowe czasu Okolicznikowe sposobu Okolicznikowe celu Okolicznikowe przyczyny Okolicznikowe warunku Okolicznikowe przyzwolenia Orzecznikowe Podmiotowe

  0 Odpowiedz Więcej
 • Moc czajnika

  Jaka potrzebna jest moc czajnika elektrycznego, który w czasie 8 minut ogrzał 1 kilogram wody od temperatury 40°C do 90°C, jeżeli ciepło włąsciwe wody wynosi 4190 J/(kg°C) (straty ciepła można pominąć)?

  1 Odpowiedz Więcej
 • Obliczenia procentowe

  Rodzina Nowaków ma działkę o wielkości 1500 m2. Mama chciała zasadzić na niej drzewka owocowe, które zajęłyby 60% całej działki. Ile m2  drzewek będzie zasadzonych?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59