Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Praska Wiosna - przyczyny, historia, skutki

Ostatnio komentowane
z kąd brane
minerwa • 2019-05-23 17:15:59
alan z pod psychiatryka co jezdzi na skuterze to frajer
ynw melly • 2019-05-23 09:44:26
Dzięki xd
Segawegaxd • 2019-05-22 19:12:55
Niezłe. Dzięki
Masza05x • 2019-05-22 18:56:41
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 1968 przez całą Europę przetoczyła się fala protestów, inicjowanych głównie przez młode pokolenie, studentów i intelektualistów. Na zachodzie Europy zamieszki owe przybrały ogólnie charakter antywojenny, będący efektem zmęczenia napięciem Zimnej Wojny. W Europie Wschodniej z kolei miały one zwykle charakter antyradziecki, dążący do mniejszej zależności państw „demokracji ludowej” od ZSRR.

Najtragiczniejsze w skutkach stały się wystąpienia w Czechosłowacji, nazwane później „praską wiosną”. Władze komunistyczne w Czechosłowacji wzbudzały jedne z największych oporów społecznych w całym bloku wschodnim, głównie przez swoją niechęć do jakichkolwiek ustępstw i twarde trzymanie się linii partyjnej. Stąd też cichy społeczny opór, istniejący zwłaszcza wśród środowisk intelektualnych jeszcze przed 1968. Atmosfera owego roku doprowadziła jednak do całej serii wystąpień i protestów paraliżujących kraj. Aby odzyskać kontrolę, partia musiała zgodzić się na kompromis. Na czele kraju postawiono lubianego Alexandra Dubceka, umiarkowanego komunistę. Ogłosił on rewolucyjny jak na tamte czasy projekt reform, zbiorczo nazwanych „socjalizmem z ludzką twarzą”, a polegających na znaczącym złagodzeniu

Polecamy również:

 • Sytuacja i podział Niemiec po II wojnie światowej

  Przegrana Niemiec w czasie II wojny światowej oznaczała dla tego kraju koniec marzeń o panowaniu nad Europą, cel, jaki przywódcy państwa stawiali sobie od początku XX wieku. Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

 • Apartheid - definicja. Apartheid w RPA

  Jednym z wielu problemów, z jakimi musiały borykać się młode państwa afrykańskie, była kwestia stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. W wyniku procesu dekolonizacji, przeprowadzonego głównie w latach 50. do 70., w Afryce powstała cała masa nowych krajów, w których biała... Więcej »

 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

 • Układ Warszawski - informacje

  Układ Warszawski był sojuszem polityczno-wojskowym państw europejskich, które po zakończeniu II wojny światowej znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów. Wiodącą i decydującą rolę w owym sojuszu pełnił Związek Radziecki. W jego skład wchodziły Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Rumunia i... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =