Kryzys kubański - przyczyny, przebieg, skutki

Zimna Wojna obfitowała w różnorakie punkty zapalne i spory, które miały szansę przerodzić się w otwarte starcie supermocarstw, jednakże większość historyków zgadza się z opinią, że najbliższy spełnienia tej groźby był tzw. kryzys kubański z pierwszej połowy lat 60. XX wieku. W wyniku nieostrożnych działań obydwu państw mało nie doszło do wybuchu wojny jądrowej.

W wyniku przejęcia władzy przez Fidela Castro w roku 1956 Kuba stała się najbliższym Stanom Zjednoczonym krajem o ustroju komunistycznym i utrzymującym ścisły sojusz z ZSRR. Z tego też powodu budziła ona wielki niepokój amerykańskich sztabowców, którzy uważali ją za potencjalny „punkt przystankowy” dla ataku na USA. Wszelkie próby zmian rządu na Kubie zakończyły się jednak niepowodzeniem, stąd też między krajami utrzymywała się dosyć chłodna sytuacja. Wszystko zmieniło się w roku 1962. Wtedy to amerykańskie samoloty zwiadowcze odkryły, że Związek Radziecki rozpoczął w tajemnicy budowę na Kubie wyrzutni rakiet jądrowych, wymierzonych w USA. Po ukończeniu w zasięgu ZSRR znajdowałaby się większość terytorium Stanów Zjednoczonych.
    
W odpowiedzi na radziecką budowę prezydent USA John F. Kennedy zażądał natychmiastowego demontażu instalacji, w celu zaś spowolnienia budowy amerykańska marynarka rozpoczęła blokadę morską wyspy. Obie strony rozpoczęły dyplomatyczną grę na łamach ONZ. Zarówno sowieckie, jak i amerykańskie okręty dostały pozwolenie na użycie broni jądrowej w razie ataku wroga, zaś obie strony rozpoczęły wstępne przygotowanie rakiet balistycznych do ataku. Dość trudna jest ocena zachowania prezydenta USA. Jedni uważają jego ostrą politykę za przejaw mądrości politycznej, inni wręcz przeciwni, graniczące  z szaleństwem podejmowanie ryzyka wojny nuklearnej.

Ostatecznie jednak kryzys udało się zażegnać drogami pokojowymi, żadna ze stron nie chciała bowiem ryzykować otwartej wojny. Sowieci zgodzili się na demontaż instalacji na Kubie, pod warunkiem, że Amerykanie wycofają (mające znaczenie raczej prestiżowe niż realne) swoje rakiety z Turcji. Została założona również „czerwona linia” pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem, mająca umożliwiać szybki kontakt pomiędzy przywódcami. W ZSRR wycofanie się z Kuby uznano za dowód słabości Chruszczowa, przez co nasiliły się ruchy dążące do jego obalenia. Świat z kolei poznał smak strachu przed globalną wojną jądrową.

Polecamy również:

 • Portugalska rewolucja czerwonych goździków – geneza, przebieg, skutki

  Po upadku w Portugalii monarchii a potem rządów republikańskich, wprowadzono dyktaturę. Przewodził jej Antonio de Oliveira Salazar a potem Marcelo Caetano. System tych rządów charakteryzował się brakiem demokracji i trójpodziału władzy oraz zacofaniem w każdej dziedzinie życia społecznego i... Więcej »

 • Wojna rodezyjska – przyczyny, przebieg, skutki

  Rodezja w XX wieku była państwem nieuznawanym przez społeczność międzynarodową. Toczyła się w niej wojna domowa między mniejszościowym rządem białych osadników w Europy a czarnoskórymi rdzennymi mieszkańcami. Wydarzenia określane jako wojna rodezyjska miały miejsce w latach 1964-1979. Konflikt... Więcej »

 • Europejskie organizacje terrorystyczne

  W Europie, na przestrzeni lat, szczególnie XX wieku, działało wiele organizacji, które walcząc w obronie „sprawy“ stosowały działania oparte na terrorze i zastraszaniu. Przeprowadzały one wymierzone w cywili akty terroru z użyciem bomb i ładunków wybuchowych. Były to organizacje... Więcej »

 • Sytuacja i podział Niemiec po II wojnie światowej

  Przegrana Niemiec w czasie II wojny światowej oznaczała dla tego kraju koniec marzeń o panowaniu nad Europą, cel, jaki przywódcy państwa stawiali sobie od początku XX wieku. Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 1 =
Nic
2022-02-24 21:28:09
Gdzie skutki i przyczyny?
ja
2022-02-07 18:09:23
ok
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23