John Fitzgerald Kennedy - biografia, polityka, Doktryna Kennedy'ego

John Fitzgerald Kennedy, w USA popularnie określany skrótem JFK, jest jedną z najsłynniejszych postaci Ameryki okresu powojennego. Do dzisiaj kontrowersje budzi zarówno jego prezydentura, jak i okoliczności tragicznej śmierci. Przyszły prezydent urodził się 29.05.1917 roku w Brooklinie. Pochodził z bardzo bogatej i wpływowej rodziny pochodzenia irlandzkiego, która już wtedy miała aspiracje do wejścia w świat polityki i biznesu. Stąd też gruntowne i dogłębne wykształcenie, jakie odebrał młody JFK, podobnie zresztą jak jego bracia. Studiował m.in. na słynnym uniwersytecie Princeton. W młodości wiele podróżował, sam lub z rodziną, poznając obce kraje i kultury.

Po wybuchu II wojny światowej i dołączeniu do niej USA, w roku 1941 Kennedy wstąpił do marynarki. Walczył na Pacyfiku i udział w wojnie opłacił poważnym urazem kręgosłupa, kiedy jego łódź patrolowa została zatopiona. W czasie walk zginął też jeden z jego braci. Otaczający go nimb „weterana” pomógł mu w karierze politycznej. Tuż po wojnie rozpoczął aktywną działalność w szeregach Republikanów, co ostatecznie przyniosło mu fotel senatora.

W czasie wyborów prezydenckich 1960 roku udało mu się zdeklasować Richarda Nixona i został w roku 1961 wybrany 35 prezydentem USA. Prezydentura Kennedy'ego to okres wielkiego napięcia pomiędzy USA i ZSRR, związanego między innymi z tzw. „kryzysem kubańskim” - próba umieszczenia na Kubie radzieckich baz rakietowych. Jedynie usilne działania dyplomatyczne obu stron ocaliły świat od wojny atomowej. Kennedy starał się również umacniać sojusz z Izraelem i państwami NATO. Słynna była jego wizyta w Berlinie Zachodnim i słowa „Ich bin Berliner”. Z drugiej strony USA zaliczyło wtedy kilka poważnych klęsk prestiżowych, jak np. nieudany desant w Zatoce Świń na Kubie czy sprawę izraelskiego programu atomowego,  łamiącego wcześniejsze ustalenia wynegocjowane przez USA.

22.11.1963 roku w czasie wizyty prezydenta w Dallas został on zastrzelony przez snajpera, Lee Harvey'a Oswalda. Zamach na JFK do dzisiaj budzi wiele kontrowersji i pytań. Oficjalna wersja, wedle której Oswald działał sam jest bardzo krytykowana. Nie jest tajemnicą, że JFK naraził się kilka razy amerykańskim służbom wywiadowczym – FBI, które mogły maczać palce w zamachu, podobnie zresztą jak Sowieci. Niewykluczony jest też wątek zemsty prywatnej – JFK był znany z licznych i skandalicznych romansów, np. z Marylin Monroe, a także zamężnymi kobietami. Niestety, wątpliwe jest, by w najbliższym czasie prawda o zamachu wyszła na jaw.

Polecamy również:

  • Harry Truman - biografia, polityka. Doktryna Trumna - program, skutki

    Harry S. Truman urodził się 8.05.1884 roku w Lamar, jako syn farmera. Od wczesnego dzieciństwa był związany z miastem Independence, do którego krótko po jego narodzinach przeniosła się rodzina i które traktował jako rodzinne strony. W młodości imał się kilku różnych zawodów, od... Więcej »

  • Dwight Eisenhower - biografia, polityka, Doktryna Eisenhowera

    Dwight David Eisenhower urodził się 14 października 1890 roku w Denison, na terenie Stanów Zjednoczonych. Pochodził z protestanckiej rodziny niemieckich emigrantów, wpajających mu w młodości ideały protestanckiego stylu życia – prostego i surowego. Zdobywał wykształcenie w lokalnych szkołach,... Więcej »

  • Martin Luther King - biografia, działalność, zasługi

    Martin Luther King (początkowo noszący imię Michael) urodził się 15.01.1929 roku w  Atlancie, w rodzinie protestanckich duchownych. Od samego początku wychowywał się w duchu i atmosferze religijności protestanckiej, zabarwionej dodatkowo Afroamerykańskim kolorytem. Młody King posiadał bardzo szerokie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19