Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

I koalicja antyfrancuska - przyczyny, ważniejsze bitwy, skutki

Ostatnio komentowane
na czeke
Kosu • 2019-01-20 16:37:23
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W czasie pierwszych lat rewolucji francuskiej władcy europejscy byli zaniepokojeni rzeczami dziejącymi się we Francji. Obawiano się, że francuskie idee mogą przeniknąć także na terytoria ich państw i doprowadzić do kolejnych rewolucji. Z kolei we Francji istniała całkiem spora grupa zwolenników rewolucji, która uważała, że należy przenieść rewolucję na inne kraje i zniszczyć feudalny porządek społeczny w całej Europie. Paradoksalnie, podobnie za wojną opowiadał się także monarcha francuski, który uważał że zwycięska wojna ugruntuje jego pozycję i da mu podporę przy planowanym odzyskaniu realnej władzy.

W rezultacie szukano jedynie pretekstu do wypowiedzenia wojny Austrii, do czego doszło ostatecznie 20.04.1792 roku. Oficjalnymi powodami było wystosowanie noty dyplomatycznej, grożącej Francji poważnymi konsekwencjami w razie podniesienia ręki na króla, jak również wsparcie udzielane w Austrii francuskim emigrantom - arystokratom.

Decyzja okazała się być tragicznym w skutkach błędem, bowiem armia francuska w ówczesnym okresie nie była w stanie stawiać poważnego oporu, a tym bardziej prowadzić zwycięskiej wojny. Jednocześnie do Austrii przyłączyły się związane z nią sojuszem Prusy, chcące

Polecamy również:

  • Rewolucja francuska - przebieg, etapy

    Rewolucja we Francji, zwana także Wielką lub też Burżuazyjną, jest jednym z najważniejszych wydarzeń nowożytnej Europy. Jest też często uważana za początek "długiego" wieku XIX-go. U podstaw rewolucji leżało niezadowolenie francuskiego społeczeństwa panującą w ich kraju sytuacją. Państwo to, mimo że zaliczano je... Więcej »

  • Rewolucja francuska - skutki, znaczenie dla Europy

    Rewolucja francuska zapoczątkowała serię jednych z największych zmian w Europie nowożytnej. Wydarzenia z lat 1789 -1799 można uznać za przełomowe nie tylko ze względu na obalenie we Francji monarchii. Po raz pierwszy od setek lat doszło bowiem do udanego przewrotu, w którym władzy nie zdobył kolejny... Więcej »

  • Ocena rewolucji francuskiej

    Rewolucja we Francji, jak również wiążące się z nią zmiany, wydarzenia i przemiany są jednym z punktów przełomowych w historii Starego Kontynentu, pierwszą próbą obalenia starego porządku. Stąd też często trudno o jednoznaczną ocenę takich wydarzeń. Wszystko zależy od punktu widzenia,... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =