Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Prusy - historia, jak powstały, położenie, ludność. Prusowie i Jaćwingowie - kim byli?

Plemiona Prusów w średniowieczu zamieszkiwały obszary między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Morzem Bałtyckim. Należeli oni do grupy Bałtów, do których również zaliczano plemiona litewskie i łotewskie oraz jaćwieskie. Do XIII w. tereny Prus stanowiły nieschrystianizowany region Europy, złożony z licznych związków plemiennych, które nie stanowiły ówcześnie zjednoczonych państw.

Na początku XIII w. w efekcie konsolidacji poszczególnych plemion pruskich, dochodziło do ich ekspansji na obszary sąsiadujące, w szczególności obejmujące – Mazowsze, Pomorze Gdańskie oraz Kujawy. W połowie tego samego wieku uformowanie państwa udało się osiągnąć jednymi Litwinom. Natomiast reszta Bałtów z czasem została podporządkowana.

Nazwa krainy – Prusy, wzięła się od nazwy ludu. Ponieważ jak już było wspomniane, pozostawali oni na etapie związków plemiennych, stanowili łatwy cel dla sąsiadów. Prusowie ze względu na fakt, że pozostawali poganami, czcili siły natury. Najwyższą władzę dla Prusów stanowił wiec, na którym zapadały najważniejsze decyzje dla danego plemienia. Istotnym elementem dla Prusów były grodziska, stanowiące schronienie w toku wojen, bądź też innych rozruchów.

Obszar zamieszkiwany przez

Zobacz również

Losowe zadania

 • Stosowanie ogólnodostępnych leków

  Uzasadnij dlaczego nie powinno się stosować ogólnodostępnych leków bez wyraźnej potrzeby.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Linia boczna

  Linia boczna ryb jest to jeden z jej narządów zmysłu. Ma postać rzędu niewielkich otworów w łuskach zlokalizowanych po obu stronach ciała, które są ujściem kanalików wyścielonym nabłonkiem z mechanoreceptorami. Opisz krótko jaki rodzaj informacji otrzymuje ryba dzięki obecności linii bocznej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Budowa serca płazów

  Serce płazów zbudowane jest z dwóch przedsionków i tylko jednej komory, co sprawia, że krew natlenowana ma kontakt z krwią odtlenowaną. Jaki element budowy serca ogranicza możliwość mieszania się krwi z dużego i małego obiegu?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Znaczenie bakterii

  Zdecyduj, czy poniższe zdanie jest prawdziwe czy fałszywe i uzasadnij swoją odpowiedź: Bakterie mają jedynie negatywne znaczenie dla człowieka i przyrody wywołując liczne choroby.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Formy ochrony przyrody w Polsce

  Przedstaw formy ochrony przyrody stosowane w Polsce.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25