Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Unia polsko-litewska - przyczyny zawarcia

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Litwa pod koniec XIV w. składała się oprócz Litwy właściwej, również ze Żmudzi oraz księstw ruskich. Wszystkie te obszary znalazły się pod władzą zwierzchnią Litwy w ciągu XIII – XIV w. Rządziła tam dynastia Giedyminowiczów, założona przez dziada Władysława Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego – Giedymina.

Państwo litewskie stało się wówczas najrozleglejszym w Europie, sięgając po Morze Czarne, Wiażmę oraz Kursk. Wśród ludności przeważali Rusinie, wobec których cywilizacyjnie Litwini stali niżej. Kancelaria księstwa litewskiego prowadzona była po rusku, ponieważ w języku litewskim nikt nie pisał. Dodatkowo Litwa pozostawała pogańska, w odróżnieniu od Rusi – od X w. schrystianizowanej.

W kwestii jedności tak rozległego państwa, zróżnicowanego etnicznie i kulturalnie, przeszkadzały działania odśrodkowe. Głównie za sprawą dziedziczenia władzy po śmierci księcia. Ponieważ Litwa uznawała wielożeństwo oraz równe prawa wszystkich synów zmarłego władcy, kandydatów było zazwyczaj wielu. Natomiast ich zależność od wielkiego księcia nie zawsze przebiegała w sposób ścisły i pokojowy.

Poza tym intensywna polityka ekspansyjna Litwy, która podporządkowała sobie liczne księstwa ruskie, musiała

Polecamy również:

  • Jadwiga Andegaweńska - biografia, najważniejsze wydarzenia, dokonania

    Jadwiga Andegaweńska (1374 – 1399) była najmłodszą i ostatnią córką Ludwika Andegaweńskiego (Węgierskiego) króla Węgier i Polski oraz jego drugiej żony Elżbiety Bośniaczki. Urodziła się i wychowała na Węgrzech, w ówczesnej stolicy jej ojca – Budzie, która stanowiła... Więcej »

  • Unia w Krewie - postanowienia, warunki, skutki

    Potrzeba zawarcia unii między Polską a Litwą dla obydwóch stron wynikała przede wszystkim ze stałego zagrożenia jakie stanowił Zakon Krzyżacki. Ponadto Władysław Jagiełło, który objął tron litewski w roku 1377, zdawał sobie sprawę z konieczności chrystianizacji swojego kraju, który... Więcej »

  • Władysław Jagiełło - biografia, panowanie

    Władysław II Jagiełło był synem wielkiego księcia litewskiego Olgierda oraz jego drugiej żony – córki księcia twerskiego Aleksandra, Julianny. Dziadem Jagiełły był natomiast protoplasta dynastii Giedyminowiczów, z której wywodziła się dynastia Jagiellonów – książę Giedymin. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =