Noc kryształowa - historia, pojęcie

Od przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w roku 1933, niemieccy Żydzi stawali się z każdym rokiem coraz bardziej dyskryminowaną grupą ludności. Było to tym bardziej tragiczne, że większość z nich uważała się za rodowitych Niemców, teraz zaś powoli odbierano im prawa obywatelskie, możliwości wykonywania niektórych zawodów czy też wprowadzano upokarzające przepisy o oznakowaniu ubioru. Kluczowym punktem były tu tzw. ustawy norymberskie z roku 1935, wprowadzające pojęcie „czystości rasy”. Mimo to wielu Żydów nadal starało się wieść względnie normalne życie, mimo prześladowań i szykan.

Takie stanowisko mniejszości żydowskiej nie odpowiadało interesom partii nazistowskiej. W latach 1933 – 1938 naziści dalecy byli jeszcze od koncepcji Holokaustu, jednakże chcieli zmusić wszystkich mieszkających na terenie Niemiec Żydów do mniej lub bardziej dobrowolnej emigracji. Aby przyśpieszyć „wypędzenie” Żydów władze niemieckie zdecydowały się na przeprowadzenie ogromnej akcji w całych Niemczech, kierowanej wprawdzie odgórnie, ale mającej sprawiać z zewnątrz wrażenie „spontanicznego” zrywu ludności. Pretekstem do wydarzenia stał się zamach na hitlerowskiego dygnitarza w ambasadzie w Paryżu.

Do tzw. „nocy kryształowej” doszło  w nocy z 9/10.11.1938 roku. Nazwa wzięła się od ilości stłuczonych witryn sklepów żydowskich w Niemczech. Sklepy i domy żydowskie były atakowane, dochodziło do pobić, rabunku mienia. Rabowano także domy modlitwy, spłonęło wiele synagog. Dewastowano także cmentarze i miejsca ważne społecznie dla Żydów. W rezultacie tej akcji wielu wyznawców judaizmu utraciło dorobek całego życia.

Noc kryształowa odniosła częściowo swoje założenia, ponieważ wielu Żydów postanowiło opuścić Niemcy i znaleźć szczęście gdzie indziej. Wielu wybrało kraje anglosaskie, duża grupa emigrowałą do krajów Europy Wschodniej, niestety już wkrótce potem opanowanych przez Niemcy. Stopniowo zwiększała się również emigracja do Palestyny,, Z drugiej strony noc kryształowa to poważny cios propagandowy dla wizerunku Niemiec. Już wkrótce mieli wykorzystywać go Alianci i wszyscy wrogowie hitlerowskiego reżimu.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
dodawanie
mrkesg • 2021-12-02 12:08:28
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36