Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hitlerowskie metody eksterminacji: eksterminacja pośrednia i bezpośrednia (m.in. Gestapo i SS, getta w czasie II wojny światowej)

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Już rozpoczynając w roku 1939 kolejną wojnę światową władze niemieckie miały przed sobą jasno sprecyzowany cel, jakim miało być stworzenie nowej, „czystej” rasowo Europy, rządzonej przez Niemców/Aryjczyków. Aby tego dokonać, należało pozbyć się wszystkich narodów uznawanych za niegodne przetrwania, a więc w pierwszej kolejności Żydów, Cyganów i Słowian. W tym celu Niemcy podjęli szereg akcji i zaleceń, mających powoli zbierać żniwo śmierci na terenach okupowanych.

Niemiecka machina śmierci działała wielopoziomowo i trudno czasami stwierdzić, czy zbrodnicze założenia były efektem realizacji planu eksterminacji, czy bezdusznie pojmowaną „koniecznością wojenną”. Należy pamiętać o tym, że ważnym czynnikiem w planach „oczyszczenia” Europy była tzw. eksterminacja pośrednia. Miała się ona odbywać przez odcięcie dla mas ludności środków do życia, leczenia, dostaw żywności, a przez to powolną jej redukcję z powodu głodu i chorób. Skrajnym przypadkiem takich działań jest makabryczny los jeńców radzieckich z lat 1941 – 1942, których zamykano w obozach i po prostu przestawano karmić. Podobnie działać miało zamknięcie wszystkich Żydów w gettach – wydzielonych obszarach wielkich miast. Warunki panujące

Polecamy również:

 • Heinrich Himmler - biografia, działalność, śmierć

  Heinrich Himmler urodził się 7.10.1900 roku w Monachium, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. W młodości nic nie wskazywało na to, że wyrośnie z niego jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Młody Himmler dorastał w niemieckiej patriotycznej rodzinie nauczyciela i otrzymał staranne wychowanie. Więcej »

 • Rudolf Hoess - biografia, działalność, śmierć

  Rudolf Hess należał do jednej z najważniejszych postaci wczesnego etapu formowania się NSDAP i początków III Rzeszy. Jako "szara eminencja" stojąca za Hitlerem, odgrywał on duży wpływ na kształtowanie się nowego reżimu, polityki zagranicznej i wewnętrznej. Tym ciekawszy jest więc jego nietypowy i prawie... Więcej »

 • Herman Goering - biografia, działalność, śmierć

  Hermann Wilhelm Göring  urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rosenheim, na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Był synem zamożnego i znanego urzędnika kolonialnego. W dzieciństwie i młodości wykazywał zarówno dużą inteligencję, jak i skłonność do bójek i kłótliwość, co powodowało problemy... Więcej »

 • Joseph Goebbels - biografia, działalność, śmierć

  Joseph Paul Goebbels urodził się 29 października 1897 roku w Rheydt, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. Jego rodzina była katolicka, ojciec pracował jako urzędnik państwowy. Podobnie jak wielu młodych chłopców w tym okresie Goebbels był wychowywany w duchu wielkoniemieckiego patriotyzmu i wierze w potęgę... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =