Heinrich Himmler - biografia, działalność, śmierć

Heinrich Himmler urodził się 7.10.1900 roku w Monachium, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. W młodości nic nie wskazywało na to, że wyrośnie z niego jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Młody Himmler dorastał w niemieckiej patriotycznej rodzinie nauczyciela i otrzymał staranne wychowanie. W czasie I wojny światowej na własną prośbę wstąpił do armii, nie zdążył jednak dotrzeć na front przed zakończeniem działań wojennych. W czasie rozruchów rewolucyjnych, jakie objęły Niemcy w latach 1918 - 1919 był jednak jednym z członków Freikorpsów - ochotniczych formacji paramilitarnych, używanych głównie do zwalczania komunistów. Po ustabilizowaniu sytuacji rozpoczął studia wyższe. Tam też zainteresował się poglądami prawicowymi, co zaowocowało wstąpieniem do formującej się wtedy partii nazistowskiej.

Od połowy lat 20. Himmler coraz bardziej angażował się w ruch nazistowski, stopniowo stając się jednym z jego najbliższych współpracowników. Przez dłuższy czas rywalizował o względy „przybocznego” wodza z szefem SA, Ernstem Rohmem. W celu jego przeciwstawienia się jego wpływom, Himmler rozpoczął tworzenie własnej organizacji, tzw. „Sztafet Ochronnych”, w skrócie SS. Ostatecznie tą cichą wojnę wygrał Himmler, Rohm został zabity podczas „nocy długich noży” w roku 1934, a SS stało się prawdziwą „gwardią przyboczną” Hitlera, wypierając z tej funkcji SA.

Prawdziwą "karierę" Himmler rozpoczął dopiero w latach II wojny światowej, kiedy niejako oddano pod jego komendę prywatną armię, z zadaniem eksterminacji "bezwartościowych ras". Himmler był nie tylko fanatycznym nazistą, ale i mistykiem, stąd też próba przekształcenia SS w zakon elitarnych wojowników,  kultywujących pogańskie – germańskie rytuały, mających być w przyszłości elitą III Rzeszy.  W czasie II wojny światowej Himmler był odpowiedzialny za tworzenie w swoim SS specjalnych grup eksterminacyjnych, które walnie przyczyniły się do Holokaustu i niemieckich zbrodni. Mówi się, że Himmler osobiście nadzorował skuteczność swoich podwładnych w zabijaniu, sam jednak prawie nigdy nie obserwował egzekucji, bowiem nie mógł ich znieść psychicznie. Nie przeszkadzało mu to jednak wydawać wyroków śmierci na całe populacje.

W roku 1944, wobec załamania się frontu niemieckiego i spadku zaufania Hitlera do własnych generałów został mianowany przejściowo dowódcą Grupy Armii „Wisła”, nie sprawdził się jednak w ogóle na tym stanowisku. Również w wyniku klęsk wojskowych  zaufanie do SS mocno spadło. Czując, że wojna jest przegrana, a jego pozycja maleje, Himmler potajemnie opuścił Berlin i próbował na własną rękę szukać pokoju z Aliantami, podając się za nowego wodza Rzeszy. Kiedy okazało się, że Alianci nie mają zamiaru respektować jego władzy i gdy został rozpoznany w obozie jenieckim po nieudanej próbie ucieczki, zdecydował się popełnić samobójstwo. Zmarł  23.05.1945 roku, w kilka godzin po zażyciu trucizny.

Polecamy również:

  • Rudolf Hoess - biografia, działalność, śmierć

    Rudolf Hess należał do jednej z najważniejszych postaci wczesnego etapu formowania się NSDAP i początków III Rzeszy. Jako "szara eminencja" stojąca za Hitlerem, odgrywał on duży wpływ na kształtowanie się nowego reżimu, polityki zagranicznej i wewnętrznej. Tym ciekawszy jest więc jego nietypowy i prawie... Więcej »

  • Herman Goering - biografia, działalność, śmierć

    Hermann Wilhelm Göring  urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rosenheim, na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Był synem zamożnego i znanego urzędnika kolonialnego. W dzieciństwie i młodości wykazywał zarówno dużą inteligencję, jak i skłonność do bójek i kłótliwość, co powodowało problemy... Więcej »

  • Joseph Goebbels - biografia, działalność, śmierć

    Joseph Paul Goebbels urodził się 29 października 1897 roku w Rheydt, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. Jego rodzina była katolicka, ojciec pracował jako urzędnik państwowy. Podobnie jak wielu młodych chłopców w tym okresie Goebbels był wychowywany w duchu wielkoniemieckiego patriotyzmu i wierze w potęgę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10