Joseph Goebbels - biografia, działalność, śmierć

Joseph Paul Goebbels urodził się 29 października 1897 roku w Rheydt, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. Jego rodzina była katolicka, ojciec pracował jako urzędnik państwowy. Podobnie jak wielu młodych chłopców w tym okresie Goebbels był wychowywany w duchu wielkoniemieckiego patriotyzmu i wierze w potęgę Niemiec. W młodym wieku był bardzo religijny, pobierał nauki w szkole katolickiej, potem zaś na największych niemieckich uniwersytetach.

Goebbels w przeciwieństwie do wielu nazistowskich prominentów nigdy nie był w armii i nie walczył w czasie I wojny światowej. Było to spowodowane jego ogólnie słabym zdrowiem i kalectwem (przez całe dorosłe życie kulał). Lata wojny spędził więc na nauce i przygotowaniu do pracy. W roku 1921 uzyskał tytuł doktorski, z którego był zresztą dumny do końca życia.

Przyszły mistrz propagandy zainteresował się partią NSDAP w  latach 20. W 1924 roku oficjalnie wstąpił do partii i prędko wspinał się po szczeblach kariery. Było to związane z jego postawą wobec Hitlera, którego, jak potwierdzają liczne relacje, od pierwszego spotkania w cztery oczy traktował niemal jak proroka, odrzucając wcześniej istniejące wątpliwości względem kompetencji czy wizji fuhrera. W roku 1931 ożenił się z Magdą Rietschel, również fanatyczną nazistką. Para miała  siedmioro dzieci.

Od roku  1933  aż do końca II wojny światowej Goebbels pełnił funkcję ministra propagandy Rzeszy. To właśnie ta rola stała się przyczyną jego ponurej sławy. Do dzisiaj określenie „propaganda goebbelsowska” jest synonimem brudnej, kłamliwej ale skutecznej akcji propagandowej.  Goebbels zdawał sobie sprawę z mocy, jaką niosą ze sobą słowo i obraz, stąd też szerokie wykorzystanie przez niego radia, kina i teatru, jak również gazet. Każda informacja z frontu była dokładnie sprawdzana i preparowana, by podkreślić niemieckie sukcesy bądź zataić klęski. W latach 1944/45 był odpowiedzialny za wywołanie ogromnej fali paniki przed wojskami sowieckimi. W roku 1943 celowo upublicznił znalezienie grobów polskich oficerów w Katyniu, licząc na to, że spowoduje to kłótnie w obozie Aliantów.

W roku 1945 przebywał z Adolfem Hitlerem w jego bunkrze w Berlinie i po śmierci swojego wodza (30.04.1945) przez krótką chwilę pełnił obowiązki głowy państwa. Już wkrótce jednak zdecydował, że zamierza iść w ślady Fuhrera. Po otruciu swoich dzieci małżeństwo Goebbelsów zastrzeliło się  1 maja 1945 roku. Ich spalone ciała zostały później znalezione w ruinach miasta.

Polecamy również:

  • Heinrich Himmler - biografia, działalność, śmierć

    Heinrich Himmler urodził się 7.10.1900 roku w Monachium, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. W młodości nic nie wskazywało na to, że wyrośnie z niego jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Młody Himmler dorastał w niemieckiej patriotycznej rodzinie nauczyciela i otrzymał staranne wychowanie. Więcej »

  • Rudolf Hoess - biografia, działalność, śmierć

    Rudolf Hess należał do jednej z najważniejszych postaci wczesnego etapu formowania się NSDAP i początków III Rzeszy. Jako "szara eminencja" stojąca za Hitlerem, odgrywał on duży wpływ na kształtowanie się nowego reżimu, polityki zagranicznej i wewnętrznej. Tym ciekawszy jest więc jego nietypowy i prawie... Więcej »

  • Herman Goering - biografia, działalność, śmierć

    Hermann Wilhelm Göring  urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rosenheim, na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Był synem zamożnego i znanego urzędnika kolonialnego. W dzieciństwie i młodości wykazywał zarówno dużą inteligencję, jak i skłonność do bójek i kłótliwość, co powodowało problemy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42