Rudolf Hoess - biografia, działalność, śmierć

Rudolf Hess należał do jednej z najważniejszych postaci wczesnego etapu formowania się NSDAP i początków III Rzeszy. Jako "szara eminencja" stojąca za Hitlerem, odgrywał on duży wpływ na kształtowanie się nowego reżimu, polityki zagranicznej i wewnętrznej. Tym ciekawszy jest więc jego nietypowy i prawie niewytłumaczalny lot do Wielkiej Brytanii w roku 1941 i dalsze życie.

Rudolf Hess urodził się w 26.04.1884 roku w Aleksandrii, w kontrolowanym przez Brytyjczyków Egipcie. Jego rodzina prowadziła firmę kolonialną w tym rejonie świata, uzyskując znaczne przychody, nie zrywając jednak kontaktów z niemiecką ojczyzną. Hess został wychowany w duchu niemieckiego patriotyzmu. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął sie do armii, walcząc głównie na froncie zachodnim.i bałkańskim. Wtedy też rozpoczął pierwsze lekcje pilotażu.

Po wojnie dzielił czas pomiędzy naukę na uczelni i udzielanie się w paramiltarnych organizacjach - głównie Freikorpsach (oddziałach ochotniczych, złożonych z weteranów frontowych). Był świadkiem rewolucji komunistycznej w Bawarii (1919). Wtedy też zaczął szerzej poznawać środowiska nacjonalistyczne. Od 1920 roku był członkiem NDSAP, brał udział w próbie przejęcia władzy w Monachium w roku 1923. Został za to skazany na 18 miesięcy więzienia.

Między rokiem 1924 a 1933 umacniał swoją pozycję w otoczeniu Hitlera, stopniowo stając się jego zaufanym doradcą. Po roku 1933 wchodził w skład rządu III Rzeszy. Jeden z twórców potęgi SS, jak również wielu antysemickich ustaleń i praw. Uważał komunizm za głównego wroga, który należało zniszczyć nawet za cenę ustępstw wobec Zachodu. Taką też postawę zajął od początku II wojny światowej.

Niespodziewanie 10 maja 1941 roku Rudolf Hess opuścił Niemcy i udał się samolotem do Wielkiej Brytanii. Niemal natychmiast na miejscu został pojmany i osadzony w więzieniu. W roku 1945 był jednym z oskarżonych na procesie norymberskim, gdzie został skazany na dożywocie. Karę odbywał w Niemczech, w więzieniu Spandau. Ostatecznie popełnił samobójstwo 17.08.1987 roku.

Sprawa Rudolfa Hessa i jego lotu do Anglii budzi do dzisiaj wiele kontrowersji, nie wiadomo bowiem na pewno, jaki był cel jego "ucieczki". Niektórzy uważają, że jest to wynik szaleństwa lub paranoi, inni - spodziewanego zamachu na jego życie i przewrotu partyjnego. Interesująca wydaje się teoria, że Hess został wysłany w celu próby zawarcia oddzielnego pokoju z Wielką Brytanią, na co wskazuje tajemnica dotycząca jego lotu w brytyjskich archiwach i surowy wyrok. Nie brak również różnych, spiskowych teorii tłumaczących jego życie w więzieniu i sam lot. Prawda niestety nie wydaje się być łatwa do odkrycia.

Polecamy również:

  • Heinrich Himmler - biografia, działalność, śmierć

    Heinrich Himmler urodził się 7.10.1900 roku w Monachium, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. W młodości nic nie wskazywało na to, że wyrośnie z niego jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Młody Himmler dorastał w niemieckiej patriotycznej rodzinie nauczyciela i otrzymał staranne wychowanie. Więcej »

  • Herman Goering - biografia, działalność, śmierć

    Hermann Wilhelm Göring  urodził się 12 stycznia 1893 roku w Rosenheim, na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Był synem zamożnego i znanego urzędnika kolonialnego. W dzieciństwie i młodości wykazywał zarówno dużą inteligencję, jak i skłonność do bójek i kłótliwość, co powodowało problemy... Więcej »

  • Joseph Goebbels - biografia, działalność, śmierć

    Joseph Paul Goebbels urodził się 29 października 1897 roku w Rheydt, na terytorium Cesarstwa Niemieckiego. Jego rodzina była katolicka, ojciec pracował jako urzędnik państwowy. Podobnie jak wielu młodych chłopców w tym okresie Goebbels był wychowywany w duchu wielkoniemieckiego patriotyzmu i wierze w potęgę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
JD
14 • 2021-03-04 12:19:33
jd
dzebac diza • 2021-03-04 10:54:45
jak już to Majestat Udręki
Melcia321 • 2021-03-04 08:04:27
dostałam przez to jedynke
Kwiatek928 • 2021-03-02 20:49:03
nawet spoko
ja • 2021-03-02 19:05:24