Znani fizycy

Znani fizycy zapisali się w historii za sprawą swoich doniosłych dokonań. Dzięki nim rozwinęła się fizyka, a my lepiej rozumiemy zjawiska otaczającego nas świata. Interesują Cię sławni fizycy? Na stronie eszkola.pl przeczytasz biografie najwybitniejszych naukowców.

Sławni fizycy

Znani fizycy żyli w różnych epokach, a ich osiągnięcia dotyczą różnych dziedzin fizyki. Tym, co ich łączy jest jednak ciekawość świata i potrzeba zrozumienia mechanizmów rządzących naturą.

Sławni fizycy to na przykład Maria Skłodowska-Curie, Benjamin Franklin, Archimedes czy Heinrich Hertz. Większość z nich jest nam dobrze znana dzięki zapiskom, dokumentom i pracy biografów. To dzięki temu możemy dzisiaj docenić to, czego dokonali znani fizycy.

Znani fizycy - ciekawostki, biografie, dokonania

W portalu eszkola.pl znajdziesz życiorysy najwybitniejszych naukowców. Wśród nich znaleźli się tacy sławni fizycy jak: Hans Geiger, Michael Faraday, James Watt czy Pierre Curie. Łącznie kilkadziesiąt osobistości, które budzą podziw i są źródłem inspiracji. Przy każdym nazwisku znajdziesz życiorys postaci, opis osiągnięć i mnóstwo ciekawostek na jej temat. Jeśli interesują Cię znani fizycy i ich odkrycia, prezentacja z serwisu eszkola.pl dostarczy Ci niezbędnej wiedzy na ich temat.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku.

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego...

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami.

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze.

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie...

 • Max Born – biografia i dokonania

  Max Born urodził się w 1882 roku we Wrocławiu, w rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jego ojciec był profesorem anatomii porównawczej i embriologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

 • Robert Boyle – biografia i dokonania

  Robert Boyle urodził się w 1627 roku w Lismore w Irlandii. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny arystokratycznej, o wyznaniu protestanckim. Był siódmym z kolei synem z piętnaściorga rodzeństwa.

 • Henry Cavendish – biografia i dokonania

  Henry Cavendish urodził się w 1731 roku w Nicei we Francji. Pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej. Był synem Lorda Charlesa Cavendisha i Lady Anne Grey, która zmarła, kiedy przyszły uczony miał zaledwie kilka lat.

 • Sir James Chadwick – biografia i dokonania

  Sir James Chadwick urodził się w 1891 roku w Cheshire w Anglii. Był synem Johna Josepha Chadwicka i Anne Mary Knowles. Ukończył szkołę średnią w Manchesterze, a następnie Wydział Fizyki na Uniwersytecie w Manchesterze.

 • Benoit Pierre Èmile Clapeyron – biografia i dokonania

  Benoit Pierre Emile Clapeyron urodził się w 1799 roku w Paryżu. Studiował na Politechnice w Palaiseau pod Paryżem, a następnie w Ecole des Mines. Po zakończeniu edukacji wraz z przyjacielem Gabrielem Lame wyjechał do Rosji na zaproszenie cara Aleksandra I,...

 • Charles Coulomb – biografia i dokonania

  Charles Coulomb urodził się w 1736 roku w Paryżu jako syn Henry’ego i Catherine Bajet. Uczęszczał do gimnazjum klasycznego Mazarina w Paryżu, a następnie studiował matematykę i nauki przyrodnicze w Ecole du Genie.

 • Pierre Curie – biografia i dokonania

  Pierre Curie urodził się w 1859 roku we Francji jako syna lekarza Eugene Curie i Sophie-Claire Depouilly. Jego ojciec wychowywał dzieci zgodnie ze światopoglądem ateistycznym, dlatego Pierre nie został ochrzczony.

 • Maria Skłodowska-Curie – biografia i dokonania

  Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Jej ojciec był nauczycielem oraz dyrektorem dwóch gimnazjów męskich. Matka badaczki prowadziła natomiast pensję dla dziewcząt.

 • John Dalton – biografia i dokonania

  John Dalton urodził się w 1766 roku w Cumberland w Wielkiej Brytanii. Nie uczęszczał do żadnej szkoły – nauczał go ojciec (z zawodu tkacz), a ponadto Dalton uczył się pracując u miejscowego naukowca, Elihu. Przyszły fizyk był niesłychanie zdolnym...

 • Demokryt z Abdery – biografia i dokonania

  Demokryt urodził się około 460 roku p.n.e. w Abderze, na terenie Tracji. Był człowiekiem wykształconym, pobierał nauki u kapłanów egipskich oraz w szkole Leucypa, który propagował materialistyczną teorię świata.

 • Paul Adrien Maurice Dirac – biografia i dokonania

  Paul Adrien Maurice Dirac urodził się w 1902 roku w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec był nauczycielem francuskiego i zmuszał syna do nauki tego języka, odmawiając rozmawiania z nim po angielsku.

 • Michael Faraday – biografia i dokonania

  Michael Faraday urodził się w 1791 roku w Newington Butts, wówczas wioski w okolicach Londynu. Pochodził z rodziny robotniczej, jego ojciec był kowalem, zaś matka była córką rolnika.

 • Enrico Fermi – biografia i dokonania

  Enrico Fermi urodził się w 1901 roku w Rzymie. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Jego ojciec, Alberto Fermi, był Głównym Inspektorem w Ministerstwie Komunikacji. Enrico zachęcany przez ojca do zgłębiania matematyki i fizyki wkrótce...

 • Richard Feynman – biografia i dokonania

  Richard Feynman urodził się w 1918 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach. Jego ojciec pracował w firmie handlowej, jednak zachęcał syna do zainteresowań naukowych. Richard Feynman już w dzieciństwie założył w swoim pokoju małe...

 • Benjamin Franklin – biografia i dokonania

  Benjamin Franklin urodził się w 1706 roku w Bostonie w ubogiej wielodzietnej rodzinie. Jego ojciec zajmował się wytwarzaniem świec i mydła. Zaledwie po kilku latach nauki, jako dwunastoletni chłopiec, Benjamin musiał podjąć pracę w zakładzie drukarskim u...

 • Luigi Galvani – biografia i dokonania

  Luigi Galvani urodził się w 1737 roku w Bolonii. Jego ojciec był złotnikiem. Rodzina nie należała do rodów arystokratycznych, ale była dobrze sytuowana i mogła sobie pozwolić na wykształcenie syna.

 • Carl Friedrich Gauss – biografia i dokonania

  Carl Friedrich Gauss urodził się w 1777 roku w Brunszwiku w ubogiej rodzinie. Jego ojciec pracował jako pomocnik murarski. Od dzieciństwa Gauss przejawiał szczególne uzdolnienia, zwłaszcza do matematyki.

 • Louis Josephe Gay-Lussac – biografia i dokonania

  Louis Josephe Gay-Lussac urodził się w 1778 roku w Saint-Leonard-de-Noblat. Jego ojciec, Anthony Gay, był z wykształcenia prawnikiem i pracował jako sędzia. W 1803 roku ojciec przyjął nazwisko Gay-Lussac. Podczas rewolucji francuskiej jako arystokrata...

 • Hans Geiger – biografia i dokonania

  Hans Wilhelm Geiger urodził się w 1882 roku w Neustadt an der Weinstraße w Niemczech. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie w Erlangen. Fizyk kształcił się w gimnazjum w Erlangen, a następnie studiował matematykę i fizykę.

 • Werner Heisenberg – biografia i dokonania

  Werner Heisenberg urodził się w 1901 roku w Würzburgu. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie w Monachium. Przyszły fizyk studiował na tej samej uczelni.

 • Heinrich Hertz – biografia i dokonania

  Heinrich Hertz urodził się w 1857 roku w Hamburgu w rodzinie zamożnego adwokata i senatora. Jako dziecko miał ogromne kłopoty ze zdrowiem. Już we wczesnym dzieciństwie wykazywał ogromne zdolności do nauki, szczególnie zaś do języków, uczył...

 • Robert Hooke – biografia i dokonania

  Robert Hooke urodził się w 1635 roku w Freshwater na wyspie Wight. Jego ojciec był pastorem oraz prowadził przykościelną szkołę. W dzieciństwie przyszły fizyk dużo chorował. Z tego powodu do 13 roku życia uczył się w domu. Jego nauka nie była jednak...

 • James Joule – biografia i dokonania

  James Joule urodził się w 1818 roku w Salford w Wielkiej Brytanii. Pochodził z zamożnej rodziny. Jego ojciec był piwowarem. Początkowo Joule pobierał nauki w domu. W wieku 16 lat zaczął uczęszczać do szkoły w Manchesterze, gdzie jego nauczycielem był John...

 • William Thomson (Kelvin) – biografia i dokonania

  William Thomson urodził się w 1824 roku w Belfaście. Jego ojciec był wykładowcą matematyki i inżynierii w Royal Belfast Academical Institution. William miał troje rodzeństwa. Został osierocony przez matkę w wieku sześciu lat.

 • Johannes Kepler – biografia i dokonania

  Johannes Kepler urodził się w 1571 roku w Weil der Stadt pod Wirtembergią. Pochodził ze średniozamożnej rodziny. Jego ojciec był handlarzem i prowadził szynk miejski, a potem zaciągnął się do wojska i porzucił rodzinę. Matka zaś była córką...

 • Mikołaj Kopernik – biografia i dokonania

  Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. Pochodził ze średniozamożnej rodziny kupieckiej. Jego ojciec handlował miedzią z Gdańskiem. W 483 roku ojciec Mikołaja zmarł, a on sam znalazł się pod opieką wuja Łukasza Waltzenrode, biskupa warmińskiego.

 • Guglielmo Marconi – biografia i dokonania

  Guglielmo Marconi urodził się w 1874 roku w Bolonii. Pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był właścicielem ziemskim, a matka była córką właścicieli wytwórni alkoholu w Dublinie. Wczesne dzieciństwo spędził w Anglii, później zaś...

 • James Clerk Maxwell – biografia i dokonania

  James Clerk Maxwell urodził się w 1831 roku w Edynburgu, w Szkocji. Jego ojciec był prawnikiem i właścicielem ziemskim, ponadto zaś posiadał zamiłowania naukowe.

 • Dmitrij Mendelejew – biografia i dokonania

  Dmitrij Mendelejew urodził się w 1834 roku w Tobolsku. Jego ojciec był nauczycielem literatury. Wziął udział w powstaniu dekabrystów, za co został zesłany na Syberię. Matka Mendelejewa była zamożną właścicielką huty szkła. Jednak po śmierci ojca i...

 • Albert Abraham Michelson – biografia i dokonania

  Albert Abraham Michelson urodził się w 1852 roku w Strzelnie na Kujawach. Miał korzenie żydowskie. Jego ojciec był kupcem. W 1855 roku Michelson wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

 • Georg Ohm – biografia i dokonania

  Georg Ohm urodził się w 1789 roku w Erlangen w Bawarii w protestanckiej rodzinie robotniczej jako jedno z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był ślusarzem, zaś matka była córką krawca. Ojciec Ohma pomimo swojej profesji interesował się matematyką i...

 • Wolfgang Pauli – biografia i dokonania

  Wolfgang Pauli urodził się w 1900 roku w Wiedniu. Jego ojciec był znanym lekarzem, a następnie profesorem na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1898 roku zmienił nazwisko na Wolfgang Joseph Pauli i przeszedł konwersję z judaizmu na katolicyzm.

 • Pitagoras – biografia i dokonania

  Pitagoras urodził się około 570 r. p.n.e. w jońskiej kolonii starożytnej Grecji na wyspie Samos. Pobierał nauki między innymi u Talesa z Miletu, jednego z siedmiu greckich mędrców. Kiedy tereny, na których mieszkał Pitagoras zostały najechane...

 • Max Planck – biografia i dokonania

  Max Planck urodził się w 1858 roku w Kilonii w rodzinie o tradycjach naukowych. Jego męscy przodkowie pełnili funkcje profesorów teologii w Getyndze. Jego ojciec był natomiast profesorem prawa konstytucyjnego w Kilonii i w Monachium.

 • Ptolemeusz – biografia i dokonania

  Klaudiusz Ptolemeusz urodził się około 100 roku n.e. w Tebaidzie w Górnym Egipcie. Istniejące przekazy na temat jego biografii mają charakter półlegendarny. Prawdopodobnie Ptolemeusz był obywatelem rzymskim, z pochodzenia Grekiem.

 • Wilhelm Roentgen – biografia i dokonania

  Wilhelm Roentgen urodził się w 1845 roku w Lennep w Niemczech jako jedyne dziecko Friedricha Conrada i Charlotte Constanze Frowein. Jego ojciec był kupcem i fabrykantem. Kiedy przyszły fizyk miał trzy lata, rodzina przeniosła się do Apeldoorn w Holandii.

 • Ernest Rutherford – biografia i dokonania

  Ernest Rutheford urodził się w 1871 roku w Spring Grove w Nowej Zelandii. Jego ojciec był z pochodzenia Szkotem, który wyemigrował w dzieciństwie wraz z rodziną do Nowej Zelandii. Pracował jako kołodziej. Z kolei matka była nauczycielką, z...

 • Erwin Schrödinger – biografia i dokonania

  Erwin Schrodinger urodził się w 1887 roku w Wiedniu w zamożnej rodzinie Rudolfa i Georginy Schrodinger. Jego ojciec był właścicielem fabryki linoleum. Jednocześnie posiadał rozległe zainteresowania naukowe, zwłaszcza w dziedzinie botaniki.

 • Joseph John Thomson – biografia i dokonania

  Joseph John Thomson urodził się w 1856 roku w Manchesterze. Jego ojciec pracował jako księgarz i wydawca. Już we wczesnym dzieciństwie przyszły fizyk wykazywał zainteresowania naukowe. Posiadał własny mikroskop, dzięki któremu prowadził własne badania.

 • Alessandro Volta – biografia i dokonania

  Alessandro Volta urodził się w 1745 roku w Como we Włoszech w rodzinie katolickiej. Jako dziecko nie mówił aż do piątego roku życia, co było przyczyną obaw o jego rozwój umysłowy. Kiedy jednak zaczął mówić, szybko okazało się, że jest...

 • Johannes van der Waals – biografia i dokonania

  Johannes van der Waals urodził się w 1837 roku w Leyden w Holandii. Po ukończeniu szkoły podstawowej uzyskał uprawnienia nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie w Leyden, dzięki czemu...

 • Thomas Young – biografia i dokonania

  Thomas Young urodził się w 1773 roku w Milverton w Anglii. Był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Jego ojciec pracował jako kupiec i bankier. Rodzice Younga byli kwakrami, a więc wyznawcami jednej z protestanckich sekt religijnych.

 • James Watt

  James Watt (ur. 19 stycznia 1736 w Greenock, zm. 25 sierpnia 1819 w Birmingham) był szkockim inżynierem oraz wynalazcą.

 • Oskar Klein

  Oskar Klein urodził się w 1894 r. w Morby (Szwecja), zmarł w Sztokholmie w 1977 r., był fizykiem teoretycznym.

 • Walter Gordon

  Walter Gordon urodził się w 1893 r. w Niemczech, zmarł w 1939 r. w Sztokholmie. Był fizykiem teoretycznym.

Autor:
Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 3 =
.............
2019-11-04 19:44:04
długi tekst {nuda}
kitka 132
2018-09-05 15:08:16
nudy
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43