Charles Augustin de Coulomb |
Biografia
Charles Coulomb urodził się w 1736 roku w Paryżu jako syn Henry’ego i Catherine Bajet. Uczęszczał do gimnazjum klasycznego Mazarina w Paryżu, a następnie studiował matematykę i nauki przyrodnicze w Ecole du Genie.
W 1760 roku wstąpił do wojska i zaczął wspinać się po szczeblach kariery wojskowej. Jako porucznik wojsk inżynieryjnych początkowo odbywał służbę w Brest, a potem dostał rozkaz wyjazdu na Martynikę w Indiach Zachodnich, gdzie nadzorował budowę Fortu Bourbon. Do Francji wrócił w 1773 roku i otrzymał awans na stopień kapitana saperów. Odbywał służbę kolejno w Bouchain, Cherbourgu i Rochefort. Jednocześnie zaczął prowadzić badania naukowe. Uczony konsultował także ważne projekty budowlane. Z powodu fiaska jednego z przedsięwzięć w Bretanii, Coulomb znalazł się na krótki okres w więzieniu.
W 1781 roku został przyjęty w poczet członków Francuskiej Akademii Nauk. W czasie rewolucji francuskiej uczony musiał zataić swoje pochodzenie oraz pełnione wcześniej funkcje i ukrywać się w Blois. Dopiero po dojściu Napoleona do władzy powrócił do wcześniejszych zajęć. W 1802 roku ożenił się z Louise Francoise LeProust Desormeaux, z którą miał dwóch synów. Zmarł w Paryżu w 1806 roku w wyniku powikłań silnego przeziębienia.
Dokonania
Najistotniejsze odkrycia Charlesa Coulomba dotyczą elektrostatyki i magnetyzmu. Jako pierwszy opisał on siłę oddziaływania ładunków elektrycznych w polu elektrostatycznym, zwaną w fizyce prawem Coulomba. Co ciekawe, odkrycia tego dokonał kilkanaście lat wcześniej James Cavendish, jednak nie opublikował swoich badań, dlatego przypisuje się je Coulombowi.
Zgodnie z zasadą Coulomba siła oddziaływania dwóch ładunków elektrycznych „jest wprost proporcjonalna do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi”. Oddziaływanie to może mieć charakter przyciągania lub odpychania. Odkrycia tego dokonał uczony, przeprowadzając eksperymenty z pomocą tak zwanej wagi skręceń. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki ładunku elektrycznego – Kulomb.
Co więcej, Coulomb odkrył ekranowanie elektryczne, czyli specjalne osłony chroniące przed oddziaływaniem innego pola elektrycznego. Był również autorem pojęcia momentu elektrycznego, czyli wielkości fizycznej określającej relację danej substancji z polem magnetycznym. Ponadto fizyk zajmował się zjawiskiem tarcia w cieczach, wytrzymałością materiałów i maszynami prostymi.